XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

Nowoczesna: nie chcemy państwa kontrolującego, niezdecydowanego, pazernego

Nowoczesna: nie chcemy państwa kontrolującego, niezdecydowanego, pazernego
Liderzy list mówili także o konieczności wprowadzenia maksymalnie dwóch kadencji w parlamencie dla posłów. Fot. Mat. pras.

Praktyczna edukacja, dostępna służba zdrowia, wprowadzenie zasady: co nie jest zabronione, jest dozwolone, przyjazna polityka miejska, dostępna kultura i zrozumiałe prawo, a także wspieranie przedsiębiorczości - to postulaty, z którym do wyborów idzie Nowoczesna.

"W końcu możemy głosować za czymś, a nie przeciwko komuś. Tylko razem możemy zmienić Polskę. Nikt za nas tego nie zrobi" - mówił w sobotę podczas konwencji wyborczej w Warszawie lider Nowoczesnej Ryszard Petru.

Polska potrzebuje nowoczesności i normalności

"Nie chcemy, jak Jarosław Kaczyński państwa zamkniętego i kontrolującego swoich obywateli. Państwa leniwego, jak Donald Tusk. Niezdecydowanego, jak Ewa Kopacz i pazernego, jak PSL" - powiedział. Lider Nowoczesnej zadeklarował, że nie chce wejść do polityki takiej, jaką ona jest teraz - cynicznej, jałowej i za wszelką cenę trzymającej się stołków. "Polska potrzebuje nowoczesności i normalności" - mówił.

Program Nowoczesnej podzielono na siedem działów: państwo, przedsiębiorczość, ochrona zdrowia, prawo, edukacja, rozwój miast, podatki. Jego szczegóły przedstawili liderzy list wyborczych.

Jak mówiła liderka listy w Łodzi Katarzyna Lubnauer, szkoła musi rozwijać umiejętności praktyczne, doradztwo zawodowe w szkołach. "Musimy więcej płacić i więcej wymagać od nauczycieli. Jesteśmy przeciwni finansowaniu katechezy ze środków publicznych, przeznaczmy te pieniądze na inne cele edukacyjne. Musimy zmieniać polską edukację, nikt za nas tego nie zrobi" - mówiła.

Nowoczesna zapowiada także skrócenie kolejek do lekarzy, precyzyjny i przejrzysty koszyk świadczeń gwarantowanych, dodatkowe ubezpieczenia zdrowotne, wyższe pensje dla pielęgniarek. "W centrum ochrony zdrowia musi znaleźć się pacjent, trzeba poszerzyć kompetencje lekarzy pierwszego kontaktu" - mówiła prawniczka, Kamila Gasiuk-Pihowicz, numer jeden na liście w okręgu podwarszawskim.

Powrót do wolności gospodarczej

Z kolei lider listy w Bydgoszczy Michał Stasiński podkreślił, że konieczny jest powrót do wolności gospodarczej, czyli do zasady: co niezabronione, to dozwolone. Postulował zmniejszenie liczby zezwoleń, koncesji i regulacji. Zapowiadał powstanie konstytucji podatkowej opisującej zobowiązania i prawa podatników.

W dziedzinie rozwoju miast program Nowoczesnej przedstawiła startująca z pierwszego miejsca w Toruniu Joanna Scheuring-Wielgus. Jej zdaniem konieczna jest realizacja Krajowej Polityki Miejskiej, zwiększenie dochodów miast przez wykorzystanie dotacji z Unii Europejskiej na rozwój odnawialnych źródeł energii, obligatoryjne wprowadzenie budżetów partycypacyjnych.

Zdaniem sędzi, liderki listy nowoczesnej w Sosnowcu Barbary Dolniak konieczne jest zmniejszenie nadmiaru przepisów i ich zawiłości. W jej ocenie prawo powinno budować poczucie bezpieczeństwa, należy także prowadzić dokładną ocenę skutków wprowadzanych regulacji, a także stosować zasadę "jeden przepis przybywa, dwa przepisy ubywają".

Liderzy list mówili także o konieczności wprowadzenia maksymalnie dwóch kadencji w parlamencie dla posłów. Rozwiązanie to miałoby spowodować, że do Sejmu wciąż trafialiby ludzie z nowym doświadczeniem.

3x16

Przypomnieli prezentowane już hasło 3x16, efektem którego ma być zmniejszenie i uproszczenie podatków.

Mówili też o aktywnej pomocy społecznej dla najuboższych, jasnej polityce przemysłowej, rozwoju innowacyjnych branż, aktywnym wspieraniu ekspansji międzynarodowej polskich firm, prowadzeniu dialogu społecznego przed wprowadzeniem nowych rozwiązań.

"To są najważniejsze sprawy, które chcemy załatwić i możemy to zrobić, ale prosimy was o głos, bo dzięki temu jest większa szansa, że zostaną one załatwione" - powiedział do uczestników konwencji Petru.

Dodał, że jego ugrupowanie chce zmienić polską politykę. "Nie wierzymy, że Polska jest w ruinie, ale też nie wierzymy, że wszystko jest świetnie. Nie dajmy się zwieść, że musimy wybierać między PO a PiS-em, to bzdura. Celem wyborów powinna być realizacja marzeń, a oni blokują nam realizację marzeń" - podkreślił.

Poinformował, że 22 października na Torwarze w Warszawie odbędzie się konwencja podsumowująca kampanię wyborczą ugrupowania

 

Nie przegap najważniejszych wiadomościObserwuj nas w Google NewsObserwuj nas w Google News
×

KOMENTARZE (9)

Do artykułu: Nowoczesna: nie chcemy państwa kontrolującego, niezdecydowanego, pazernego

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!