Nowoczesna krytykuje pomysły ministra Radziwiłła i likwidację NFZ. Co proponuje?

Nowoczesna krytykuje pomysły ministra Radziwiłła i likwidację NFZ. Co proponuje?
Lider Nowoczesnej, Ryszard Petru w czasie spotkania z wyborcami. (fot.:facebook.com/Nowoczesna.oficjalnie)

• Posłowie Nowoczesnej mocno krytykują pomysły centralizacji służby zaproponowane przez ministra Konstantego Radziwiłła.
• Partia skrytykowała także pomysł likwidacji Narodowego Funduszu Zdrowia przy okazji prezentacji swojego programu zdrowotnego.
• Kluczowe hasła Nowoczesnej to decentralizacja, profilaktyka i cyfryzacja.
• W ostatnim haśle kryje się m.in. elektroniczna karta ubezpieczenia zdrowotnego.

W środę (3 sierpnia) politycy Nowoczesnej, posłowie Radosław Lubczyk i Paweł Rabiej zaprezentowali pomysł partii na reformę ochrony zdrowia. Wcześniej, w lipcu, Ministerstwo Zdrowia zaproponowało szczegóły likwidacji Narodowego Funduszu Zdrowia (NFZ). Nowoczesna jest bardzo krytyczna w ocenie tego planu ministra Konstantego Radziwiłła.

Politycy zaczęli od oceny pomysłu podporządkowania ochrony zdrowia ministerstwu.

- Centralizacja w rękach ministra się nie sprawdza - mówił Rabiej. - Dobrze działają takie systemy, które są zdecentralizowane - dodał. Politycy Nowoczesnej widzą w pomyśle Radziwiłła drogę do zwiększenia kolejek w polskich szpitalach i do "rozwalenia ochrony zdrowia".

Przypomniano, że kluczową częścią reformy ochrony zdrowia PiS jest obietnica wyborcza likwidacji Narodowego Funduszu Zdrowia i zastąpienie go jednostką administracyjną pod resortem zdrowia. - To reforma papierowa - przekonywali politycy Nowoczesnej. W ich ocenie zwiększy biurokrację, zamiast uprościć działanie systemu.

Czytaj: Czy PiS chce rozmywać odpowiedzialność za opiekę zdrowotną?

- PiS proponuje celowy fundusz w ramach budżetu - mówił polityk Nowoczesnej w kontekście finansowania opieki zdrowotnej. - To oczywiście część ustawy budżetowej, co pozwala rządowi zrobić z tymi funduszami wszystko.

Finansowanie opieki zdrowotnej w projekcie zmian w ochronie zdrowia PiS, ma być oparte o fundusz "Zdrowie", który wydzieli się z budżetu państwa. Składka zdrowotna, dzisiaj płacona przez pracodawcę, będzie zniesiona.

Nowoczesna w swojej wersji ochrony zdrowia chce iść w innym kierunku. Program partii w zarysie kreślił w Sejmie Radosław Lubczyk.

- Reformę zdrowia chcemy oprzeć na trzech filarach - mówił. - Pierwszym jest decentralizacja. Drugim profilaktyka zdrowotna, a trzecim cyfryzacja.

Polityk przypomniał, że w Polsce około 30 proc. wizyt lekarskich to spotkania prywatne pacjenta z lekarzem. Nowoczesna chce te fundusze wprowadzić do sytemu ochrony zdrowotnej.

Kluczowe w ocenie polityków partii Ryszarda Petru jest też modyfikowanie nauki medycyny. W ogólnym zarysie chcą zwiększyć liczbę studentów i podnieść liczbę osób kształconych na studiach medycyny podyplomowej.

Czytaj: Lekarze zabrali stanowisko wobec propozycji ministra zdrowia

- Profilaktyka zdrowotna przez całe życie - głosił drugie hasło Nowoczesnej Lubczyk. Partia liczy na zwiększenie wydatków z budżetu państwa na edukację i budowanie świadomości wśród Polaków, świadomości zdrowego trybu życia. Ma to przynieść czyste oszczędności w postaci mniejszej liczby zachorowań na różne schorzenia przewlekłe.

W trzeciej części programu partii, cyfryzacji, padły najbardziej konkretne deklaracje. Politycy partii chcą wprowadzić elektroniczną kartę ubezpieczenia zdrowotnego, która zgromadzi w jednym miejscu dane o historii chorób pacjenta.

Na konferencji nie zapowiedziano jednak dat złożenia konkretnych propozycji legislacyjnych w Sejmie.

 

Nie przegap najważniejszych wiadomościObserwuj nas w Google NewsObserwuj nas w Google News
×

KOMENTARZE (1)

Do artykułu: Nowoczesna krytykuje pomysły ministra Radziwiłła i likwidację NFZ. Co proponuje?

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!