Nowoczesna i PSL przeciwna zmianom w projekcie o TK

Nowoczesna i PSL przeciwna zmianom w projekcie o TK
Klub opuści salę posiedzeń w czasie głosowania nad projektem "na znak protestu przeciwko łamaniu standardów demokracji"fot. Krzysztof Białoskórski/sejm.gov.pl)

Klub Nowoczesnej chce odrzucenia projektu zmian w ustawie o Trybunale Konstytucyjnym - oświadczyła Kamila Gasiuk-Pihowicz. Zapowiedziała, że jej klub opuści salę posiedzeń w czasie głosowania nad projektem "na znak protestu przeciwko łamaniu standardów demokracji".

Jednocześnie - jeśli projekt nie zostanie odrzucony - klub Nowoczesnej zaproponował szereg poprawek. Chodzi m.in. o poszerzenie katalogu podmiotów uprawnionych do zgłaszania kandydatury na stanowiska sędziego m.in. o prezydenta, Zgromadzenie Ogólne sędziów Sądu Najwyższego, Sądu Administracyjnego oraz Krajową Radę Sądownictwa. "Będzie to grono poszerzone o osoby z merytorycznym przygotowaniem do wysuwania kandydatów" - mówiła posłanka Nowoczesnej.

Jej klub chciałby też podnieść większość wymaganą do wyboru sędziego TK z bezwzględnej do kwalifikowanej - 3/5 ustawowej liczby posłów. "Dzięki takiemu rozwiązaniu państwo będziecie mieli szanse wprowadzić swój pakiet demokratyczny, bo wybór sędziego będzie wymagał także stanowiska opozycji" - mówiła zwracając się do PiS.

Nowoczesna złożyła też poprawkę, która - jak mówiła Gasiuk-Pihowicz - uchyla przepisy, które przełamują jej zdaniem zasadę niedziałania prawa wstecz. Chodzi o anulowanie wyboru już wybranych sędziów TK.

"Posłanki i posłowie Prawa i Sprawiedliwości, czy wy dziś jako przedstawiciele partii, która zdobyła 5 mln głosów, jesteście przekonani, że zyskaliście prawo do podważania niezależności Trybunału Konstytucyjnego? Macie większość głosów w Sejmie, ale nikt wam nie dał prawa do rozmontowywania instytucji, które gwarantują demokratyczny ład w Rzeczpospolitej" - oświadczyła.

Przeciwna także PSL

Swój sprzeciw zgłosił również Eugeniusz Kłopotek (PSL), który zadeklarował, że jego klub nie poprze przygotowanych przez PiS zmian w ustawie o TK. Choć - jak zaznaczył - z niektórymi propozycjami ludowcy mogliby się zgodzić.

Jak mówił Kłopotek, klub PSL zgadza się z wprowadzeniem trzyletniej kadencyjności prezesa i wiceprezesa TK, a także, by prezydent miał 30-dniowy termin na przyjęcie ślubowania sędziów TK.

Opowiedział się jednak przeciwko propozycji, by w przypadku sędziów TK, których kadencja upływa w 2015 r., termin na zgłaszanie kandydatów na ich następców wynosił 7 dni od wejścia tego przepisu w życie. Oznaczałoby to nowy wybór pięciu sędziów.

"Wydawałoby się, że są szczere chęci, ale wystarczy jedna wrzutka, by wiedzieć, co było główną myślą przewodnią, by nowelizację wprowadzić. Chodzi o to, by prezydent nie przyjął ślubowania dotychczas wybranych sędziów, a większość parlamentarna wybierze pięciu nowych, od których prezydent ślubowanie przyjmie" - podkreślił Kłopotek.

To - zdaniem posła ludowców - "może spowodować, że jeśli TK uzna przyjęte w czerwcu zmiany za konstytucyjne, będzie nie 15-osobowy, ale 20-osobowy skład trybunału".

"Pomimo kilku dobrych zapisów, zwracając uwagę na to, jak pracowaliśmy nad tym projektem, nie będziemy przykładać się do takiego procederu" - zadeklarował Kłopotek.

Przypomniał również art. 195 konstytucji, zgodnie, z którym sędziowie TK "w sprawowaniu swojego urzędu są niezawiśli i podlegają tylko konstytucji".

 

×

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Nowoczesna i PSL przeciwna zmianom w projekcie o TK

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!