Nowelizacja ustawy Prawo farmaceutyczne: Projekt wrócił do prac w komisji

Nowelizacja ustawy Prawo farmaceutyczne: Projekt wrócił do prac w komisji
Projekt nowelizacji ustawy Prawo farmaceutyczne, potocznie nazywany "apteką dla aptekarza", przyznaje prawo prowadzenia aptek wyłącznie farmaceutom. (fot.:pixabay.com)

W czasie ostatniego posiedzenia Sejmu posłowie w głosowaniu skierowali projekt Prawo farmaceutyczne z powrotem do prac komisji. Będzie on ponownie opracowywany, tym razem z uwzględnieniem opinii Komisji zdrowia.

Na 37. posiedzeniu Sejmu, a dokładnie w czwartek (9 marca) Sejm zagłosował przeciwko wnioskowi sejmowej Komisji nadzwyczajnej ds. deregulacji w sprawie odrzucenia poselskiego projektu ustawy - Prawo farmaceutyczne.

Podczas posiedzenia Komisja przedstawiła sprawozdanie ze swoich prac, dotyczących zmian w ustawie oraz odbyła się dyskusja z udziałem wszystkich klubów parlamentarnych. Wbrew rekomendacjom Komisji, Sejm był przeciwny ostatecznemu odrzuceniu projektu ustawy, a tym samym skierował projekt ustawy do Komisji ds. deregulacji w celu ponownego rozpatrzenia z zaleceniem zasięgnięcia opinii Komisji zdrowia.

Co ma zmienić projekt?

Projekt nowelizacji ustawy Prawo farmaceutyczne, potocznie nazywany "apteką dla aptekarza", przyznaje prawo prowadzenia aptek wyłącznie farmaceutom, ogranicza liczbę aptek posiadanych przez jeden podmiot (do 4 liczby aptek prowadzonych przez jeden podmiot) i wprowadza kryterium liczby mieszkańców przypadających na aptekę (pomiędzy poszczególnymi punktami miałaby być zachowana odległość co najmniej 500 metrów).

- Rozmawialiśmy o tym na Komitecie Ekonomicznym Rady Ministrów i uzgodniliśmy, że apteka nie powinna być tylko dla farmaceuty. Owszem, farmaceuta powinien być w każdej aptece i to jest bardzo ważne, żeby tę fachowość utrzymać, bo apteka to jest coś więcej niż tylko sklep - powiedział Mateusz Morawiecki w styczniu w TVN 24 na ten temat.

Opinie ekspertów

W ocenie PharmaNET oraz ZPP należy zmodyfikować system detalicznej dystrybucji leków w Polsce. Natomiast zmiany w tak istotnym obszarze dla polskiej gospodarki oraz polskich pacjentów, muszą być wprowadzane w sposób przemyślany i rozsądny.

Dlatego też PharmaNET oraz ZPP po raz kolejny wyraża gotowość do wsparcia Ministerstwa Zdrowia w wypracowaniu zmian, korzystnych dla wszystkich uczestników rynku aptecznego, a w szczególności dla polskich pacjentów.

 

 

Nie przegap najważniejszych wiadomościObserwuj nas w Google NewsObserwuj nas w Google News
×

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Nowelizacja ustawy Prawo farmaceutyczne: Projekt wrócił do prac w komisji

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!