XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

Nowelizacja ustawy o działach administracji rządowej skierowana do komisji

Nowelizacja ustawy o działach administracji rządowej skierowana do komisji
W Sejmie odbyło się pierwsze czytanie projektu nowelizacji ustawy o działach administracji rządowej autorstwa grupy posłów PiS (fot. Krzysztof Białoskórski/sejm.gov.pl)

· W Sejmie odbyło się pierwsze czytanie projektu nowelizacji ustawy o działach administracji rządowej autorstwa grupy posłów PiS.
· Zakłada on m.in. przeniesienie z resortu skarbu do ministerstwa energii nadzoru nad spółkami energetycznymi.
· Resort energii przejąłby też nadzór nad spółkami Polską Grupą Energetyczną, Tauronem, Eneą i Energą.

Projekt, który wprowadza też wiele zmian w innych aktach prawnych, trafi do komisji. W głosowaniu posłowie zdecydują, czy będzie to komisja energii i skarbu państwa, czy też komisja administracji i spraw wewnętrznych, o co wnioskował Marek Wójcik z PO, który wskazywał, że jest to już trzecia, w niedługim czasie, nowelizacja ustawy o działach i - jego zdaniem - wynika ona z "nieracjonalnego pośpiechu". Posłowie opozycji zarzucali też , że projekt nowelizacji nie jest projektem rządowym, czy ministerialnym, co oznacza, że nie został poddany konsultacjom, w tym konsultacjom międzyresortowym.

Jak mówił w piątek Maciej Małecki (PiS) uzasadniając projekt, nowe przepisy są potrzebne ze względu na nowelizację - w listopadzie ub. roku - ustawy o działach administracji rządowej, na mocy której powołano nowy resort - ministerstwo energii. Jego szef musi więc przejąć zadania i kompetencje, które przypadały dotąd szefowi byłego ministerstwa gospodarki. Nowelizacja wprowadza więc zmiany w 26 ustawach, m.in. ustawie Prawo energetyczne, Prawo o ruchu drogowym, Prawo atomowe, Prawo ochrony środowiska, ustawie o funkcjonowaniu górnictwa węgla kamiennego, ustawie o restrukturyzacji finansowej górnictwa siarki, ustawie o systemie monitorowania i kontrolowania jakości paliw, o biokomponentach i biopaliwach ciekłych czy też ustawie o zarządzaniu kryzysowym.

Resort energii przejąłby też nadzór nad spółkami energetycznym; Polską Grupą Energetyczną, Tauronem, Eneą i Energą, sprawował by także nadzór nad TF Silesia, Zespołem Elektrowni Wodnych Niedzica i ich spółkami zależnymi.

Miałby również uprawnienia w stosunku do przedsiębiorstw górniczych, (z wyjątkiem Lubelskiego Węgla "Bogdanka"), spółek zależnych od tych przedsiębiorstw, CZW "Węglozbyt", "Węglokoks" w Katowicach, Centralnej Stacji Ratownictwa Górniczego oraz ich spółek zależnych.

Szef resortu energii, według projektu, ma przejąć też uprawnienia w stosunku do kopalni soli Bochni i Wieliczce. Podlegałby mu też Wyższy Urząd Górniczy.

Z kolei Pełnomocnik Rządu ds. Strategicznej Infrastruktury Energetycznej wykonywałby uprawnienia Skarbu Państwa w stosunku do operatora systemu przesyłowego elektroenergetycznego i operatora systemu przesyłowego gazowego oraz PERN Przyjaźń.

Drugie czytanie projektu nowelizacji ma się odbyć na kolejnym posiedzeniu Sejmu, za dwa tygodnie

 

Nie przegap najważniejszych wiadomościObserwuj nas w Google NewsObserwuj nas w Google News
×

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Nowelizacja ustawy o działach administracji rządowej skierowana do komisji

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!