Nowela ustawy o nasiennictwie: Odmiany nie objęte przepisami UE można wpisać do krajowego rejestru

Nowela ustawy o nasiennictwie: Odmiany nie objęte przepisami UE można wpisać do krajowego rejestru
Ustawodawca proponuje wprowadzenie przepisów umożliwiających łatwiejsze wpisywanie do krajowego rejestru odmian regionalnych i amatorskich oraz zmniejszenie obciążeń administracyjnych. (fot.pixabay.com)

• Rząd przyjął projekt noweli ustawy o nasiennictwie, który wdraża przepisy unijnych dyrektyw z 2014 r.
• Przewiduje m.in. umożliwienie wpisywania do krajowego rejestru odmian gatunków, które nie są objęte przepisami UE, a są tradycyjnie uprawiane w Polsce.

Jak czytamy w komunikacie CIR, projekt noweli wprowadza rozwiązania dostosowujące polskie przepisy do dyrektyw unijnych związanych z nasiennictwem i roślinami sadowniczymi.

Chodzi o dyrektywy unijne ws. wymagań etykietowania, plombowania i pakowania materiału rozmnożeniowego roślin sadowniczych oraz roślin sadowniczych przeznaczonych do produkcji owoców; ws. rejestracji dostawców i odmian oraz ws. wspólnego wykazu odmian; ws. wymogów dotyczących rodzajów i gatunków roślin sadowniczych. Przepisy te mają być stosowane przez państwa członkowskie od 1 stycznia 2017 r.

Projekt umożliwi wpisywanie do krajowego rejestru odmian gatunków, które nie są objęte przepisami UE, a są tradycyjnie uprawiane w Polsce. Dodatkowo ustawodawca proponuje wprowadzenie przepisów umożliwiających łatwiejsze wpisywanie do krajowego rejestru odmian regionalnych i amatorskich oraz zmniejszenie obciążeń administracyjnych.

W projektowanych przepisach chodzi m.in. o zmianę definicji materiału siewnego kategorii "elitarny" oraz uzupełnienie krajowych przepisów związanych z rejestracją odmian, wytwarzaniem, etykietowaniem, plombowaniem oraz pakowaniem materiału szkółkarskiego roślin sadowniczych.

Jak napisano w komunikacie, w nowych regulacjach umożliwiono wpisywanie do rejestru krajowego odmian gatunków, nie objętych przepisami unijnych dyrektyw nasiennych, a ważnych w Polsce. "Zmiany te umożliwią polskim przedsiębiorcom produkcję dobrej jakości materiału siewnego, który będzie można wprowadzić do obrotu w całej Unii Europejskiej oraz poza jego granicami" - podkreślono w komunikacie CIR

W projekcie noweli zaproponowano także zniesienie opłat za rejestrację odmian roślin regionalnych i amatorskich. "Powinno to zwiększyć zainteresowanie wpisywaniem do rejestru takich odmian gatunków roślin" - wskazało CIR.

Ponadto, nowe przepisy ograniczają również koszty działania Państwowej Inspekcji Ochrony Roślin i Nasiennictwa (PIORiN). Jak wyjaśniło CIR, chodzi o wprowadzenie możliwości dokonywania oceny cech zewnętrznych roślin przez akredytowanych kwalifikatorów. Dzięki nowym przepisom ma się także zwiększyć skuteczność działań inspekcji dzięki wprowadzeniu zmian w przepisach dotyczących kontroli obrotu materiałem siewnym.

Projekt wprowadza również zmiany porządkowe do ustawy o ochronie roślin, aby zapewnić jej spójność z przepisami o swobodzie działalności gospodarczej.

Nowelizacja przepisów powinna wejść w życie 1 stycznia 2017 r.

 

×

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Nowela ustawy o nasiennictwie: Odmiany nie objęte przepisami UE można wpisać do krajowego rejestru

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!