XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

Nowe ministerstwa: Jakie zadania stoją przed nowymi resortami?

Nowe ministerstwa: Jakie zadania stoją przed nowymi resortami?
W nowym rządzie powstały dwa nowe resorty: Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju oraz Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii, utworzone na bazie Ministerstwa Rozwoju (fot.prezydent.pl/Jakub Szymczuk)

Po rekonstrukcji rządu powstały nowe resorty: Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju z Jerzym Kwiecińskim na czele oraz Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii, na czele którego stanęła Jadwiga Emilewicz. Jaki będzie zakres kompetencji szefów nowych ministerstw?

  • PKO BP i grupa PFR będą podlegać bezpośrednio premierowi.
  • Giełda Papierów Wartościowych - Jadwidze Emilewicz.
  • Cyfryzacja musi liczyć się z parcelacją.

Jak pisze "Puls Biznesu", minister inwestycji i rozwoju Jerzy Kwieciński "zabiera do siebie wszystkie departamenty związane z funduszami europejskimi i inwestycjami, programami pomocowymi, infrastrukturalnymi, regionalne programy operacyjne". W jego gestii będą także kwestie stref ekonomicznych i współpracy z inwestorami zagranicznymi. Dziennik dodaje, że przejmie też sprawy związane z budownictwem.

Czytaj też: Nowy rząd i nowe ministerstwa

"Pod względem liczby departamentów resort przedsiębiorczości i technologii Jadwigi Emilewicz jest skromniejszy, ale dysponuje dużymi regulacyjnymi kompetencjami dotyczącymi kluczowych kwestii gospodarczych. Poza tym jest wśród nich Departament Jednostek Nadzorowanych i Podległych, sprawujący nadzór właścicielski nad spółkami skarbu państwa. Ze znaczniejszych firm pod resort Jadwigi Emilewicz będzie podlegać Grupa Azoty i - jak dowiedziała się gazeta nieoficjalnie - Giełda Papierów Wartościowych" - pisze "PB".

Dodano, że zakres podległości innych spółek skarbu państwa się nie zmieni. "Swoje spółki będzie miał nadal minister energetyki, infrastruktury, itd. Nie zmieni się też umocowanie PKO BP i grupy PFR (łącznie z BGK) - tak jak w przeszłości będą raportować do premiera Mateusza Morawieckiego" - czytamy.

Gazeta przypomina, że zgodnie z podziałem odziedziczonym po Beacie Szydło, w gestii premiera leży też nadzór nad PZU. Napisano, że premier obsadziła ubezpieczyciela własnymi ludźmi oraz ludźmi Zbigniewa Ziobry, którzy potem przejęli kontrolę nad Alior Bankiem i PZU. Według źródeł "Pulsu Biznesu" Morawiecki na razie nie planuje zmian kadrowych w grupie PZU-Pekao, w każdym razie nie do czasu zwołania zwyczajnych walnych zgromadzeń.

Zdaniem "PB" możliwa jest jedna zmiana w trybie przyspieszonym, niemająca jednak związku z rekonstrukcją rządu. Chodzi o szefa Alior Banku. "Z naszych informacji wynika, że p.o. prezesa Michał Chyczewski ma duże problemy z uzyskaniem zgody KNF na sprawowanie tej funkcji" - informuje PB.

Gazeta zwraca ponadto uwagę, że na mapie stref wpływów i podziału kompetencji w rządzie nadal jest jeszcze kilka znaków zapytania. Wciąż niejasny jest kształt resortu infrastruktury i w ogóle przyszłość Ministerstwa Cyfryzacji. Rozmówca PB twierdzi, że jeżeli nie uda się znaleźć odpowiedniego następcy Anny Streżyńskiej, wówczas cyfryzacja może zostać podzielona między resort Jadwigi Emilewicz i infrastrukturę Andrzeja Adamczyka.

 

 

Nie przegap najważniejszych wiadomościObserwuj nas w Google NewsObserwuj nas w Google News
×

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Nowe ministerstwa: Jakie zadania stoją przed nowymi resortami?

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!