Niemcy. Steinmeier będzie rozmawiał o nauce języka polskiego

Niemcy. Steinmeier będzie rozmawiał o nauce języka polskiego
Szef niemieckiej dyplomacji, kandydat na prezydenta Niemiec: Polacy i Niemcy są dla siebie czymś znacznie więcej niż tylko sąsiadami. (fot.:Maik Meid/flickr.com/CC BY-SA 2.0)

• Frank-Walter Steinmeier zapowiedział, że będzie rozmawiał z władzami landów Niemiec o języku polskim w niemieckim systemie edukacji.
• Zapowiedź ta padła na spotkaniu polityka, oficjalnego kandydata na prezydenta Niemiec, z Polonią.
• W 2016 roku mija 25 lat dobrych stosunków na linii Berlin - Warszawa.

Frank-Walter Steinmeier, szef niemieckiej dyplomacji zapowiedział, że w czwartek (17 listopada) on i jego niemieccy koledzy z rządu RFN zajmą się tematem nauki języka polskiego w niemieckiej edukacji. To odpowiedź na jeden z ważnych postulatów niemieckiej Polonii.

- Polacy i Niemcy są dla siebie czymś znacznie więcej niż tylko sąsiadami - mówił polityk rządu Angeli Merkel, jego słowa przytaczał PAP. Zapewniał, że sprawy Polaków w granicach RFN są "traktowane poważnie".

- Dotyczy to szczególnie postulatu, by zwiększyć naukę polskiego w niemieckich szkołach i miastach, w których jest takie zapotrzebowanie - dodał Steinmeier. Po czym zapewnił, że na spotkaniu w Berlinie w czwartek, wraz z przedstawicielami władz landów poruszy ten temat.

Zbliża się w Berlinie polsko-niemieckie spotkanie okrągłego stołu dotyczące problemów Polaków mieszkających w Niemczech. Tę inicjatywę zapowiedziano na przyszły tydzień.

Czytaj: Polski szef dyplomacji dobrze ocenił propozycję Steinmeiera na prezydenta Niemiec

Przemówienie do Polonii, z którego pochodzą powyższe cytaty, było pierwszym wystąpieniem Steinmeiera po oficjalnym przedstawieniu go przez kanclerz Angelę Merkel jako kandydata na prezydenta Niemiec.

Na spotkaniu w stolicy Niemiec, na którym mówił Steinmeier, był też Jan Dziedziczak, urzędnik polskiego MSZ. Ów poruszył w swojej mowie inną, palącą Polaków w Niemczech kwestię, prawa mniejszości polskiej za Odrą.

Od wielu lat polskie władze domagają się od RFN równego traktowania Polonii w tym kraju, tj. nadania jej statusu mniejszości. Takie rozwiązanie uprzywilejowałoby Polaków w sensie prawnym w RFN. Rząd w Berlinie nadal nie podjął zadowalających kroków w tej sprawie.

W 2016 roku mija ważna rocznica nawiązania dobrosąsiedzkich relacji między Rzeczpospolitą, a Republiką Federalną. Wcześniej, w tym roku, z tej okazji odbyły się m.in. konsultacje międzyrządowe gabinetów Angeli Merkel i Beaty Szydło.

 

×

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Niemcy. Steinmeier będzie rozmawiał o nauce języka polskiego

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!