Nie będzie konkursu na prezesa KRUS; będzie go powoływał premier

Nie będzie konkursu na prezesa KRUS; będzie go powoływał premier
Według PiS zmiany te mają na celu m.in. "uelastycznienie" powoływania i odwoływania szefów kilku urzędów administracji centralnej. (fot. Radio Szczecin/Wikipedia/CC BY-SA 3.0)

Szefowie agencji rolnych, m.in. KRUS, ARiMR i ARR będą powoływani przez premiera, a nie jak dotychczas w drodze konkursu - przewiduje nowelizacja ustawy o ubezpieczeniu społecznym rolników. Senat w czwartek nie zaproponował do niej poprawek.

Za nowelizacją - bez poprawek - głosowało 58 senatorów, 26 było przeciw, 1 wstrzymał się od głosu.

Przedtem Senat odrzucił wniosek Bogdana Borusewicza (PO) o odrzucenie projektu w całości.

Nowela została przygotowana przez posłów PiS i przewiduje, że szefowie Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego (KRUS), Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa (ARiMR), Agencji Rynku Rolnego (ARR), Inspekcji Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych (IJHARS), Inspekcji Weterynaryjnej (IW) będą powoływani i odwoływani przez premiera na wniosek ministra rolnictwa, a nie jak dotychczas w drodze konkursu. Wiceprezesów wyznaczać ma natomiast szef resortu rolnictwa.

Nowe przepisy przewidują m.in. ujednolicenie zasad zatrudnienia w agencjach i inspekcjach rolnych, a także unieważnienie trwających konkursów w tych instytucjach. Zgodnie z zapisami noweli, powołanie na stanowisko jest równoznaczne z zatrudnieniem na umowę o pracę.

Nowela ma wejść w życie z dniem jej ogłoszenia w Dzienniku Ustaw

Według PiS zmiany te mają na celu m.in. "uelastycznienie" powoływania i odwoływania szefów kilku urzędów administracji centralnej.

W czasie środowej dyskusji w Senacie senatorowie PO krytykowali nowelizację. Mieczysław Augustyn pytał, czemu rezygnuje się z konkursów i czy ma to na celu obsadzenie agencji swoimi ludźmi. Jan Rulewski zwracał uwagę na to, że trudno zagwarantować fachowość ludzi zatrudnionych jedynie na podstawie arbitralnej decyzji premiera bądź ministrów.

Z kolei Waldemar Sługocki pytał, czy ministerstwo rolnictwa zdaje sobie sprawę z tego, jakie mogą być konsekwencje planowanego połączenia rządowych agencji rolnych w jedną wspólną agencję rozwoju obszarów wiejskich i zatrudnienia w niej osób bez właściwych kwalifikacji np. do nadzoru nad programem Rozwój Obszarów Wiejskich, który jest współfinansowany z funduszy UE. Zwracał uwagę, że może dojść do tego, że unijne instytucje zażądają "gigantycznych korekt" finansowych wskutek popełnionych przez nich w przyszłości błędów.

Senatorom odpowiadał Rafał Romanowski z ministerstwa rolnictwa. Zapewniał, że zatrudniani specjaliści będą fachowcami, a tryb ich powoływania umożliwi szybką wymianę kadr, jeśli się nie sprawdzą.

Ponadto - mówił Romanowski - konkursy, m.in. w zakresie kierowania programem Rozwoju Obszarów Wiejskich "nic nie dały, a prezesi nie wdrożyli odpowiedniego zaplecza informatycznego".

Rozwiązań zawartych w nowelizacji bronili senatorowie PiS, m.in. Zdzisław Pupa, Arkadiusz Grabowski i Jan Maria Jackowski. Przekonywali, że dotychczas przeprowadzane konkursy były fikcją, a zawarte w nich warunki "skrojone pod konkretne osoby". Ponadto mówili, że konkursy nie zabezpieczyły przed aferami związanymi z powołaniem urzędników m.in. w NIK.

W pierwszych dniach rządów PiS zostali zdymisjonowali: prezesi ARR, ARiMR, KRUS. Nowi szefowie tych instytucji mają pełnić obowiązki do czasu powołania prezesów.

 

×

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Nie będzie konkursu na prezesa KRUS; będzie go powoływał premier

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!