REKLAMA

NFOŚiGW rozlicza sprawę toruńskiej geotermi

  • www.portalsamorzadowy.pl
  • Autor: Portalsamorzadowy.pl
  • 14 czerwca 2016 15:27
NFOŚiGW rozlicza sprawę toruńskiej geotermi Prawie 5 mln zł stracił Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej na skutek nieuzasadnionego zerwania umowy w sprawie geotermii toruńskiej (fot.nfosigw.pl)

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej podsumował sprawę tzw. geotermii toruńskiej.

Prawie 5 mln zł stracił Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej na skutek nieuzasadnionego zerwania umowy w sprawie geotermii toruńskiej, a ponad 1,6 mld zł przyznano w formie bezzwrotnych dotacji koncernom międzynarodowym i najbogatszym firmom – to opinia nowych władz NFOŚiGW na temat działania poprzedników.

NFOŚiGW przypomina, że Sąd Okręgowy w Warszawie, w lutym tego roku, podczas rozprawy ws. rozwiązania umowy na geotermię toruńską między NFOŚiGW a Fundacją Lux Veritatis, ogłosił m.in., że „całokształt działania Funduszu w okresie od końca stycznia do maja 2008 roku, wskazuje na jednostronną i wyjątkowo nieprzychylną dla Fundacji działalność nakierowaną na zakończenie umowy o dotację z Fundacją, co miało być może związek ze zmianą opcji politycznej i wyraźnymi naciskami na odstąpienie od realizacji umowy z Fundacją”.

Zobacz też: Wiceszefowie MSZ: Zmiana polityki wobec Rosji możliwa pod jednym warunkiem

Sąd ogłosił również, że pomiędzy stronami została zawarta ugoda sądowa na łączną kwotę 26 mln 490 tys. zł.

Jak podkreśla Fundusz, jej zawarcie pozwoliło na umorzenie długotrwałego i kosztownego postępowania, trwającego od kwietnia 2009 roku. - Dzięki wspomnianej ugodzie, podpisanej w wyniku działań nowego Zarządu NFOŚiGW, udało się zmniejszyć wymiar szkody dla środków publicznych co najmniej o 13,5 mln złotych – pisze w komunikacie NFOŚiGW.

Reakcją na tę sytuację było wystąpienie prof. Jana Szyszki – ministra środowiska, który powiedział w Sejmie: „Lux Veritatis wykonało ten otwór, ale nie rozpoczęło eksploatacji – 7 lat temu – w związku z tym nie mamy czystej energii, jest emisja dwutlenku węgla, jest emisja pyłów do atmosfery, a równocześnie ta „moc”, która powinna być zużyta w Toruniu, została zajęta przez inwestora obcego – EDF – który nota bene z NFOŚiGW dostał kilkadziesiąt milionów dotacji”.

Czytaj cały tekst tutaj.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA