Negatywna opinia rządu w sprawie nowelizacji ustawy o dochodach JST

Negatywna opinia rządu w sprawie nowelizacji ustawy o dochodach JST
Stawka większa niż 8 mld: Negatywna opinia rządu w sprawie projektu nowelizacji ustawy o dochodach JST. Samorządowcy walczą o zmianę ustawy o finansach JST od 2012 roku, na zdjęciu manifestacja sprzed 3 lat - fot.zmp.pl

• Projekt noweli ustawy o dochodach JST przeleżał 3 lata w Sejmie.
• Jego odczytanie zaraz na początku kadencji nowego parlamentu samorządowcy przyjęli z dużymi nadziejami.
• Rząd negatywnie ocenia jednak obywatelski projekt, zdaniem strony rządowej pociągnąłby za sobą 11,7 mld strat dla budżetu.

W listopadzie, po trzech latach przechowywanie w tzw. „sejmowej zamrażarce” nowo wybrany parlament sięgnął po obywatelski projekt nowelizacji ustawy o dochodach jst. Odbyło się pierwsze czytanie, potem projekt miał trafić do prac w podkomisji.

Choć minęły trzy miesiące podkomisja jeszcze nie powstała – co tłumaczono nawałem prac związanych z budżetem na rok 2016 – ale doczekaliśmy się opinii rządu. Ta jest negatywna!

W środę 13 stycznia rząd przekazał zainteresowanym stronom uzasadnienie swojego stanowiska..
Strona rządowa podkreśla w nim, że projekt od czasu złożenie go przed 3 laty w Sejmie stracił swoją aktualność, "nie uwzględnia bowiem zmian prawnych jakie zaszły przez ten czas".

W stanowisku podkreślono szczególnie znaczenie decyzji Trybunału Konstytucyjnego, który zlecił dokonanie zmian w obowiązującym systemie finansowanie samorządów.

Rząd zauważa także, że „proponowane zmiany nie mogą być również wprowadzane w oderwaniu od planowanych reform, które mają pomóc w osiągnięciu wzrostu gospodarczego i wzrostu płac, co będzie miało pozytywny wpływ także na sytuację finansową samorządów.”

W opinii Rady Ministrów podkreślono także, że „wprowadzenie propozycji zawartych w obywatelskim projekcie spowodowałoby skutki finansowe dla budżetu państwa w wysokości 11,7 mld, a nie jak napisano w projekcie 8 mld zł.”

Dodatkowo, zdaniem rządu konstrukcja finansowania jst zaproponowana w projekcie opierająca się na wzroście udziału samorządów w podatku PIT, ugruntowałaby obecny system finansowania i pogłębiła różnice w dochodach jst, co "wymagałoby dodatkowych środków z budżetu państwa na system korekcyjno-wyrównawczy".

Strona rządowa podkreśla także, że samorządy mają obowiązek realizowanie zadań zleconych, na co otrzymują środki. przy tym „samorządy nie zostały jednak obarczone kosztami obsługi długu publicznego, cały jego ciężar pozostał w budżecie państwa” – czytamy w opinii.

Rząd zauważa także, że jst otrzymują środki z Unii Europejskiej „jednocześnie nie partycypując w kosztach członkostwa w Unii”.

Opinią kończy zamykająca sprawę sentencja: „uwzględniając powyższe nie można pozytywie odnieść się do przedmiotowego projektu”

- Dopiero co dostałem pismo, ale jak widać projekt obywatelski ma negatywną opinię rządu, a jak mamy taką sytuację to znaczy, że nie mamy dla niego poparcia większości parlamentarnej, czyli mówiąc brzydko jest „ugotowany” – mówi poseł Andrzej Maciejewski przewodniczący sejmowej komisji samorządowej.

– Rozumiem, że coś jest szykowane zamiast tego projektu, ale na razie nie wiemy co. Jedyna pozytywna strona jest taka, że mamy jasną odpowiedź, a nie kluczenie i zwodzenie.

 

Nie przegap najważniejszych wiadomościObserwuj nas w Google NewsObserwuj nas w Google News
×

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Negatywna opinia rządu w sprawie nowelizacji ustawy o dochodach JST

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!