REKLAMA

NATO: Wielka Brytania wyśle do Polski żołnierzy

  • Autor: GP
  • 08 lipca 2016 09:30
NATO: Wielka Brytania wyśle do Polski żołnierzy Wojskowy brytyjskich sił zbrojnych. (fot.:wikipedia.org/open government licence)

• Wielka Brytania w ramach współpracy NATO rozlokuje w Polsce 150 żołnierzy, a 500 przybędzie do Estonii.
• Decyzję tę podjął premier Wielkiej Brytanii David Cameron.
• Zjednoczone Królestwo w 2017 roku będzie dowodzić siłami szybkiego reagowania Sojuszu.

Brytyjski portal BBC poinformował, że Wielka Brytania zgodnie z decyzją Davida Camerona, ulokuje w Polsce stu pięćdziesięciu żołnierzy. W ramach tej samej decyzji do Estonii Wyspiarze relokują siły równe pięciuset wojskowym.

Decyzja ta to część nowej strategii Sojuszu, która a być podjęta podczas dwudziestego piątego szczytu NATO w Warszawie. BBC nie ukrywa, że wzmacnianie sił w regionie Europy Środkowo-Wschodniej jest częściowo spowodowane polityką Rosji, aneksją Krymu i wspieraniem separatystycznych działań w Dombasie.

Czytaj: Wielka Brytania wysyła wojsko do Europy Wschodniej, a gdzie lecą polscy wojskowi?

- Ten szczyt jest szansą dla nas na potwierdzenie naszego zaangażowania, wsparcia dla Ukrainy i naszych wschodnich sojuszników, że nie pozwolimy na dalszą agresję ze strony Rosji - mówił w wystąpieniu, które towarzyszyło ogłoszeniu zaangażowania Brytyjczyków premier Wielkiej Brytanii David Cameron. Po czym dodał. - Działanie mówi więcej niż słowa. Wielka Brytania jest dumna, że może przejąć rolę lidera i rozlokować siły w Europie Wschodniej.

Wielka Brytania od 2017 roku przejmie dowództwo sił szybkiego reagowania NATO.

W ramach tego obowiązku Armia Jej Królewskiej Mości będzie koordynować działanie trzech tysięcy żołnierzy Wielkiej Brytanii i pięciu tysięcy wojskowych z Niemiec.

BBC przewiduje, że w kolejnych zobowiązaniach sojuszniczych Wielka Brytania oddeleguje do Europy Wschodniej maszyny Royal Air Force (RAF).

Szczyt NATO odbywa się w Warszawie w dniach 8 i 9 lipca 2016 roku.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA