Narodowe Czytanie 2017: Akcja rusza w Polsce i 21 krajach na całym świecie

Narodowe Czytanie 2017: Akcja rusza w Polsce i 21 krajach na całym świecie
Dwa lata temu prezydent Duda wprowadził zwyczaj, że to Polacy wybierają spośród zaproponowanych lektur tę jedną, która będzie przedmiotem wspólnej lektury. (fot. prezydent.pl)

Place, biblioteki, szkoły, a nawet pociągi i tramwaje - w tych miejscach będzie można usłyszeć w sobotę (2 września)  "Wesele" Wyspiańskiego. W Narodowym Czytaniu weźmie udział para prezydencka.

• W Polsce i w 21 krajach na całym świecie odbywa się akcja Narodowego Czytania.

• Narodowe Czytanie to akcja współtworzona przez tysiące Polaków, setki instytucji samorządowych i pozarządowych.

• Narodowe Czytanie odbywa się od 2012 r.

Andrzej Duda i Agata Kornhauser-Duda rozpoczną w sobotę o godzinie 12 w Ogrodzie Saskim w Warszawie doroczną akcję Narodowego Czytania. W tym roku wspólną lekturą będzie "Wesele" Stanisława Wyspiańskiego.

"Jestem pełen uznania, że tyle osób zdecydowało się współtworzyć tegoroczną edycję Narodowego Czytania. To pokazuje, że akcja ma coraz większy zasięg i jest na trwałe wpisana w krajobraz kulturalny polskiej rzeczywistości" - mówił w sobotę w radiowej Jedynce prezydencki minister Wojciech Kolarski.

Wskazywał, że Narodowe Czytanie to akcja współtworzona przez tysiące Polaków, setki instytucji samorządowych i pozarządowych, a także przedstawicielstwa dyplomatyczne.

"To dzięki oddolnej, społecznej energii, na ten moment w ponad 2 tysiącach miejsc w Polsce odbędzie się wspólne czytanie Wesela" - podkreślił. "To też 63 miejsca poza granicami w 21 krajach na świecie" - dodał. Jak mówił, "Wesele" Wyspiańskiego będzie czytane na placach, w bibliotekach, szkołach, a nawet w pociągach i tramwajach w całej Polce.

Zdaniem Kolarskiego popularność "Wesela" opiera się na tym, że to dramat o polskiej zbiorowości i mówi o nas "coś ważnego": pokazuje różne emocje, myśli, nadzieje, wewnętrzne konflikty i niepokoje.

"Być może podświadomie czujemy, jak ważne jest +Wesele+ w naszej kulturze, dlatego decyzja Polaków podjęta w czasie internetowego głosowania nad lekturą tegorocznej edycji Narodowego Czytania była właśnie taka" - stwierdził.

Przypomniał, że dwa lata temu prezydent Duda wprowadził zwyczaj, że to Polacy wybierają spośród zaproponowanych lektur tę jedną, która będzie przedmiotem wspólnej lektury. W tegorocznym głosowaniu zwyciężyło "Wesele" Wyspiańskiego. Dramat rywalizował z "Beniowskim" Juliusza Słowackiego, "Przedwiośniem" Stefana Żeromskiego i "Pamiątkami Soplicy" Henryka Rzewuskiego.

Zapowiadając kolejną edycję akcji, Kolarski zaznaczył, że rok 2018 będzie rokiem stulecia odzyskania niepodległości przez Polskę, a co za tym idzie, Narodowe Czytanie w kolejnym roku "będzie mieć wyjątkowy charakter".

Prapremiera "Wesela" Wyspiańskiego odbyła się w marcu 1901 r. w Teatrze Miejskim w Krakowie. W tym samym roku w Krakowie dramat został opublikowany po raz pierwszy. "Wesele" zostało dotychczas przetłumaczone na ponad 10 języków. W języku polskim ukazało się ponad 120 wydań.

Narodowe Czytanie odbywa się od 2012 r. Do tej pory w ramach akcji czytano "Pana Tadeusza" Adama Mickiewicza, dzieła Aleksandra Fredry, Trylogię Henryka Sienkiewicza i "Lalkę" Bolesława Prusa. 

 

Nie przegap najważniejszych wiadomościObserwuj nas w Google NewsObserwuj nas w Google News
×

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Narodowe Czytanie 2017: Akcja rusza w Polsce i 21 krajach na całym świecie

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!