Najwyższa Izba Kontroli chwali MON

Najwyższa Izba Kontroli chwali MON
NIK twierdzi, że polska dobrze wywiązywała się z roli państwa-gospodarza w trakcie ćwiczeń wojsk sojuszniczych (fot. MON/twitter)

Polska dobrze wywiązywała się z roli państwa-gospodarza w trakcie ćwiczeń wojsk sojuszniczych, a szef MON zapewnił odpowiednie warunki do ich prowadzenia w ramach systemu Host Nation Support (HNS) - oceniła Najwyższa Izba Kontroli.

W opublikowanym omówieniu raportu Izba dostrzegła zarazem potrzebę doskonalenia systemu wsparcia ze strony państwa-gospodarza, wskazała też kilka niedociągnięć formalnych i organizacyjnych, wskazała na potrzebę udoskonalenia przepisów i procedur. Izba zbadała, jak Polska wypadła w roli gospodarza podczas ubiegłorocznych sojuszniczych ćwiczeń "Saber Strike-15", "Baltops-15" i "Noble Jump-15" - w ramach których zabezpieczenie HNS uzyskało prawie 4400 żołnierzy z 16 państw należących do NATO i UE.

Wstępując do NATO w 1999 r. Polska zobowiązała się do przestrzegania zobowiązań sojuszniczych, a jednym z nich jest udzielanie wsparcia przybywającym z pomocą siłom sojuszniczym, w ramach systemu HNS.

Państwo-gospodarz ma obowiązek udzielać wszelkiej cywilnej i wojskowej pomocy w czasie pokoju, kryzysu i wojny zbrojnym siłom sojuszników, które są rozmieszczane w danym kraju, wykonują tam zadania lub przemieszczają się przez jego terytorium. Pomoc dotyczy m.in. zabezpieczenia materiałowego i technicznego, transportu wojsk, udostępnienia infrastruktury i usług, zabezpieczenia medycznego, łączności i obsługi prawnej. Obowiązki w tym zakresie spoczywają nie tylko na MON, ale na całej administracji państwowej.

Czytaj też: Szczyt NATO: Stadion Narodowy ogrodzi betonowy mur

Izba zwraca uwagę, że w ostatnim czasie przybyło wojsk sojuszniczych uczestniczących na terytorium RP w ćwiczeniach i szkoleniach. Tegoroczny plan to ok. 300 ćwiczeń w kraju i za granicą, w tym 30 ćwiczeń z udziałem wojsk międzynarodowych na terenie Polski. W Polsce właśnie trwają największe po 1989 r. ćwiczenia wojskowe Anakonda, w których bierze udział ok. 31 tys. żołnierzy z 18 państw NATO i kilku państw partnerskich.

W ocenie NIK szef MON i skontrolowani kierownicy innych jednostek prawidłowo wypełniali zadania wsparcia sił NATO przez państwo-gospodarza. Terminowo, zgodnie z porozumieniami technicznymi zapewnili efektywne współdziałanie między siłami zbrojnymi i cywilnymi jednostkami organizacyjnymi. Współpraca ze strukturami pozamilitarnymi przebiegała bez zakłóceń, a system wymiany informacji działał prawidłowo - stwierdzili kontrolerzy.

Wprowadzone rozwiązania organizacyjne były dostosowane do zadań HNS, a wojska sojusznicze zostały bezpiecznie i sprawnie przemieszczone na miejsca ćwiczeń oraz otrzymały obsługę logistyczną stosownie do zgłoszonych potrzeb. Izba zauważyła, że po zakończeniu ćwiczeń uczestniczące w nich siły NATO pozytywnie oceniły wsparcie państwa-gospodarza.

Zarazem, wobec rosnącej obecności wojsk NATO w Polsce, NIK dostrzega potrzebę doskonalenia systemu HNS. Za niezbędne uważa wyeliminowanie problemów w obszarach legislacyjnym, procedur wewnętrznych MON oraz rozliczeń udzielonego HNS.

Kontrolerzy ustalili, że jedna z trzech zgód na pobyt wojsk sojuszniczych na terytorium RP wydanych przez szefa MON (regulowały one przemieszczanie i przebywanie komponentów ćwiczących) nie zawierała określonych tras przejazdu - tym samym nie spełniała wymagań ustawy o zasadach pobytu wojsk obcych na terytorium RP.

 

×

SŁOWA KLUCZOWE

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Najwyższa Izba Kontroli chwali MON

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!