XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

”Największą niespodziankę mogą sprawić "Zjednoczeni dla Śląska”

”Największą niespodziankę mogą sprawić "Zjednoczeni dla Śląska”
Powstanie koalicji „Zjednoczeni dla Śląska” już wywołało polityczną burzę – podkreśla politolog. Fot. facebook.com

Największą niespodziankę wyborczą może jednak sprawić formacja „Zjednoczeni dla Śląska” - uważa dr Małgorzata Myśliwiec, politolog z Uniwersytetu Śląskiego. Jej zdaniem największy sukces w województwie śląskim odniesie jednak PiS.

Ekspertka w rozmowie z „Dziennikiem Zachodnim” ocenił szanse komitetów wyborczych w walce o mandaty na Śląsku.

Sukces PiS, przegrana Palikota

Największy sukces w województwie śląskim odniesie PiS, któremu PO będzie musiało ustąpić kolejny obszar politycznego pola. PSL powalczy o zachowanie dotychczasowego stanu posiadania. Swoją część wyborczego tortu może uzyskać dzięki efektowi nowości ruch Kukiza i Nowoczesna Ryszarda Petru - uważa dr Małgorzata Myśliwiec.

Jej zdaniem w listopadzie, w sejmowych ławach nie zobaczymy już posłów funkcjonujących pod wspólnym szyldem Twojego Ruchu. Ich miejsce mają szanse zająć przedstawiciele nowych formacji, które powstały całkiem niedawno.

Wśród nich sondaże największe szanse na wyborczy sukces dają komitetowi wyborczemu „Kukiz`15”. Biorąc pod uwagę popularność i rozpoznawalność jego lidera, a także jego doskonały wynik w wyborach prezydenckich, sukces wydaje się możliwy - powiedziała Myśliwiec.

Dobrze przemyślana strategia

Przypomina, że nie mniej emocji niż pojawienie się ruchu Pawła Kukiza budzi powstanie koalicji „Zjednoczeni dla Śląska”.

Połączenie sił mniejszości niemieckiej, działającej w województwie śląskim i części ugrupowań reprezentujących interesy Ślązaków, z Ruchem Autonomii Śląska na czele, już wywołało polityczną burzę. W przeciwieństwie do ruchu Kukiza nie jest to jednak pospolite ruszenie, a efekt dobrze przemyślanej strategii politycznej - twierdzi.

W pierwszej kolejności wzięto pod uwagę rozwiązania prawne, które takiej formacji dawałyby jakiekolwiek szanse na uzyskanie reprezentacji parlamentarnej. Po drugie bardzo rozważnie dobrano kandydatów, którzy listy „Zjednoczonych dla Śląska” mogliby reprezentować - ocenia politolog.

Bardzo dobry wynik wyborczy

Prof. Zbigniew Kadłubek, były dyrektor Muzeum Śląskiego Leszek Jodliński czy radny wojewódzki z ramienia RAŚ Andrzej Sławik to dobrze rozpoznawalne symbole starań o zachowanie tożsamości kulturowej regionu. Wywodząca się z mniejszości niemieckiej Anna Ronin zgromadziła podczas ostatnich wyborów samorządowych znaczny kapitał polityczny, kandydując na prezydenta Raciborza. Wielu mieszkańców regionu kojarzy także nazwisko Dietmara Brehmera, przez lata kierującego Niemiecką Wspólnotą Roboczą "Pojednanie i Przyszłość", którego syn Dawid znalazł się na listach „Zjednoczonych dla Śląska” - wymienia Myśliwiec.

Podkreśla, że „biorąc pod uwagę polityczne doświadczenie kandydatów, którzy znaleźli się na listach „Zjednoczonych dla Śląska” można przypuszczać, że ugrupowanie to może osiągnąć w województwie śląskim bardzo dobry wynik wyborczy”.

 

Nie przegap najważniejszych wiadomościObserwuj nas w Google NewsObserwuj nas w Google News
×

KOMENTARZE (4)

Do artykułu: ”Największą niespodziankę mogą sprawić "Zjednoczeni dla Śląska”

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!