XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

Nagrania z sali kolumnowej Sejmu: Watchdog idzie do sądu

Nagrania z sali kolumnowej Sejmu: Watchdog idzie do sądu
Sejm, jako miejsce obrad organów publicznych, ma być dostępny. Takie prawo obywatelom Polski gwarantuje Konstytucja RP. (fot.:Krzysztof Belczyński/flickr.com/CC BY-SA 2.0)

• Jeszcze w grudniu sieć obywatelska Watchdog wystosowała prośbę o nagrania z posiedzenia Sejmu w piątek (16 grudnia).
• Gdy Kancelaria Sejmu zwlekała z wystosowaniem odpowiedzi organizacja straciła cierpliwość i poszła do sądu.

Działacze sieci obywatelskiej Watchdog nie doczekali się odpowiedzi Kancelarii Sejmu na swoje prośby o nagrania z monitoringu sejmowego. Działacze organizacji chcą poznać dokładny przebieg głosowań w dniu 16 grudnia 2016 roku. Posłowie głosowali wówczas ustawę budżetową (i inne ustawy) w sali kolumnowej. Było to podyktowane działaniem opozycji i blokadą mównicy.

Czytaj też: Lider PO ma wątpliwości co do głosowania budżetu

Watchdog wystosował w dniu 18 grudnia wniosek o udostępnienie informacji publicznej do Kancelarii Sejmu. Aktywiści prosili o nagrania ze wszystkich kamer: znajdujących się w sali plenarnej Sejmu, sali kolumnowej, nawet z otoczenia Sejmu, a także: listy obecności posłów z dni posiedzenia.

- 30 grudnia 2016 r., czyli ostatniego dnia, w którym Kancelaria Sejmu RP jeszcze mieściła się w ustawowym terminie, otrzymaliśmy trzy podobne odpowiedzi na złożone przez nas wnioski - doprecyzowali działacze Watchdog na swojej stronie internetowej. - W każdym z maili poinformowano o tym, że na podstawie art. 13 ust. 2 Ustawy o dostępie do informacji publicznej termin rozpatrzenia wniosku został przedłużony do 18 lutego 2017 r., czyli maksymalnego, 2-miesięcznego terminu, o którym stanowi art. 13 ust. 2 UDIP.

W ocenie działaczy Kancelarii Sejmu nie przedstawiła przekonującej argumentacji za przedłużeniem terminu do załatwienia wniosku, co popchnęło organizację do wystąpienia na drogę sądową.

Czytaj też: Wicemarszałek Tyszka nie przebiera w słowach komentując działania opozycji

Watchdog złożył cztery skargi na bezczynność działań Kancelarii Sejmu. Te pisma trafiły do sądu administracyjnego w Warszawie. Ponadto, skierowano do prokuratury zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa.

Uzasadnienie prawa do wglądu w nagrania

- Podstawą debaty publicznej powinny być informacje przekazywane bez zbędnej zwłoki, a przedłużanie terminu do załatwienia sprawy stosuje się wyjątkowy sytuacjach – jako wyjątek właśnie, nie zasadę. W tej sprawie nie widzimy żadnych szczególnych okoliczności, które usprawiedliwiałyby to opóźnienie - uszczegółowili swoje działania aktywiści Watchdog.

W swojej ocenie sytuacji pozarządowa organizacja powołuje się na orzecznictwo Europejskiego Trybunału Praw Człowieka (ETPC), który przypisał wyrokiem organizacjom pozarządowym rolę prasy. Taki wyrok zapadł w sprawie Węgier i organizacji pozarządowych w tym kraju. Wyroki ETPC są zobowiązujące dla całej Unii Europejskiej.

Dla Watchdog ten wyrok Trybunału Praw Człowieka pozwala na podjęte kroki.

O organizacji

Watchdog jest pozarządową organizacją działającą na rzecz jawności. - Od 12 lat stoimy na straży prawa do informacji - pisze o sobie organizacja. - Postrzegamy je nie tylko jako warunek dobrego państwa, ale przede wszystkim jako jedno z praw człowieka, które chroni ludzką godność, daje wolność wyrażania opinii i bezpieczeństwo przed nadużyciami władzy.

 

Nie przegap najważniejszych wiadomościObserwuj nas w Google NewsObserwuj nas w Google News
×

KOMENTARZE (1)

Do artykułu: Nagrania z sali kolumnowej Sejmu: Watchdog idzie do sądu

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!