Nadzwyczajny Kongres Sędziów będzie rozmawiał o Trybunale

Nadzwyczajny Kongres Sędziów będzie rozmawiał o Trybunale
Sędziowie podkreślają, że są zainteresowani konsekwencjami niepublikowania przez rząd wyroków TK. (fot.:pixabay.com/domena publiczna)

● Stowarzyszenie sędziów THEMIS zapowiedziało Nadzwyczajny Kongres Sędziów.
● We wrześniu polscy przedstawiciele wymiaru sprawiedliwości będą debatować o napiętej sytuacji między wymiarem sprawiedliwości a rządem RP.
● Znaczna część spotkania ma być poświęcona Trybunałowi Konstytucyjnemu.
● Sędziów niepokoi niepublikowanie wyroków tego ciała przez rząd.

Środowisko prawnicze skupione wokół Stowarzyszenie Sędziów rodzinnych THEMIS jeszcze w maju apelowało do środowiska prawniczego o zwołanie Kongresu Sędziów. Powodem takiego działania organizacji samorządowej prawników są inicjatywy legislacyjne Prawa i Sprawiedliwości.

Pod wpływem stowarzyszenia udało się zwołać na 3 września 2016 roku Nadzwyczajny Kongres Sędziów w Warszawie.

W informacji o tematyce kongresu organizatorzy przewidują, że sędziowie omówią: sposób powołania sędziów i ocenią powołanie przez prezydenta Rzeczpospolitej Polskie kandydatów na stanowiska sędziowskie, prawo o prokuraturze i jak wpływa ono na nadzór ministra sprawiedliwości nad sądami, a także nowy projekt ustawy o Krajowej Radzie Sądowniczej.

Pewnym, i zapewne kluczowym tematem kongresu będzie także sytuacja Trybunału Konstytucyjnego (TK). Sędziowie podkreślają, że są zainteresowani konsekwencjami niepublikowania przez rząd wyroków TK.

Czytaj też: Są zalecenia KE dla Polski w kwestii TK

Sytuacja z niepublikowaniem wyroków Trybunału od dłuższego czasu zastanawia praktyków i teoretyków prawa w Polsce.

W wywiadzie z kwietnia, dla portalu Onet.pl sędzia Naczelnego Sądu Administracyjnego, Irena Kamińska mówiła o możliwym tzw. dualnym porządku prawnym w Polsce.

- Obawiam się, że to nas właśnie czeka. Więcej, jestem pewna, że do takich sytuacji dojdzie. Bo część urzędników uzna, że bezpieczniej lub spokojniej będzie, jeśli dostosują się do tego, co mówi rząd. Poza tym musimy sobie uświadomić, że urzędnik nie ma prawa interpretować norm konstytucyjnych. Musi mieć je podane czarno na białym. A nie ma i mieć nie będzie, bo wyroki Trybunału nie są publikowane.

Stowarzyszenie THEMIS,  jest samorządową, pozarządową inicjatywą integrującą środowisko sędziowskie w Polsce.

- Obywatele są niezadowoleni z opieszałości postępowań sądowych, zbiurokratyzowanej struktury sądownictwa, złej organizacji pracy sądów, a czasem również bezduszności sędziów. Odbudowanie zaufania społecznego do wymiaru sprawiedliwości jest najpilniejszą potrzebą. Nie da się utwierdzać rządów prawa, modernizować państwa ani budować społeczeństwa obywatelskiego bez sprawnego, nowoczesnego, gwarantującego ochronę praw i wolności na europejskim poziomie wymiaru sprawiedliwości, do którego obywatele mają zaufanie - tak swój cel przedstawiają członkowie stowarzyszenia.

 

 

Nie przegap najważniejszych wiadomościObserwuj nas w Google NewsObserwuj nas w Google News
×

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Nadzwyczajny Kongres Sędziów będzie rozmawiał o Trybunale

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!