XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

Na obradach rządu: EXPO 2017, wynagrodzenia w administracji, inicjatywa "Obywatel"

Na obradach rządu: EXPO 2017, wynagrodzenia w administracji, inicjatywa "Obywatel"
Premier i ministrowie w czasie obrad rządu. (fot.:twitter.com/PremierRP)

• Rząd powołał we wtorek (22 marca) komisarza generalnego sekcji polskiej Międzynarodowej Wystawy EXPO 2017. Będzie nim dyrektor w Polsko-Kazachstańskiej Izbie Handlowo-Przemysłowej Andrzej Stefański.
• Wzrosną wynagrodzenia pracowników administracji rządowej nie należących do korpusu służby cywilnej, zakłada zmienione przez rząd rozporządzenie.
• Rząd podjął także uchwałę dot. aktualizacji katalogu organów odpowiedzialnych za realizację inicjatywy "Obywatel".
• Ponad to Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy wdrażającej unijną dyrektywę o delegowaniu pracowników.

Uchwałę o powołaniu komisarza przedłożył rządowi minister rozwoju Mateusz Morawiecki.

Komisarzem generalnym sekcji polskiej Międzynarodowej Wystawy EXPO 2017 został Andrzej Stefański, dyrektor w Polsko-Kazachstańskiej Izbie Handlowo-Przemysłowej. Jak podkreśla CIR w przesłanym PAP komunikacie, Stefański "jako kierownik Wydziału Promocji Handlu i Inwestycji w Ałmaty prowadził działalność na rzecz rozwoju polskiego eksportu, wspierał polskie firmy w wejściu na rynek kazachstański i kirgiski, a w 2015 r. został odznaczony odznaką honorową ministra gospodarki +Za zasługi dla rozwoju gospodarki Rzeczypospolitej Polskiej+ i medalem honorowym Stowarzyszenia Eksporterów Polskich "Zasłużony dla eksportu".

Komisarz ma reprezentować Polskę w kontaktach z rządem Kazachstanu. Będzie wykonywał swoje zadania we współpracy z instytucjami zaangażowanymi w działalność na rzecz promocji Polski za granicą. Główne zadania komisarza to: bieżąca analiza dokumentów dotyczących zasad i warunków uczestnictwa Polski w EXPO 2017; prowadzenie analiz, których efektem będzie wybór najskuteczniejszej formy promocji Polski.

Ponadto do zadań komisarza będzie należało wypracowanie założeń i przedstawienie koncepcji programowej uczestnictwa Polski w wystawie wraz z kosztami (przedłożenie ich do akceptacji Radzie Ministrów).

Przeczytaj: Rząd a ochrona produkcji rolnej

Komisarz zajmie się też przeprowadzeniem przetargu publicznego wyłaniającego organizatora i realizatora udziału Polski w wystawie i wspieraniem lobbingu oraz organizacją nadzoru nad tymi inicjatywami.

Do jego zadań będzie należało też - jak napisano w przesłanym PAP komunikacie CIR - "podjęcie działań skutkujących zapewnieniem środków finansowych z budżetu państwa, budżetów regionalnych i od sponsorów, przeznaczonych na sfinansowanie uczestnictwa Polski w EXPO 2017", a także "nadzór nad - terminowym i zgodnym z wymogami organizatorów - przygotowaniem polskiej ekspozycji, jej prezentacją i likwidacją".

Hasłem przewodnim wystawy, która będzie trwała od 10 czerwca do 10 września 2017 r. jest "Energia przyszłości". Kazachstan uzyskał prawo do zorganizowania wystawy w 2012 r. Polska była jednym z pierwszych państw, które poparło zabiegi Kazachstanu o przyznanie Astanie prawa do organizacji EXPO 2017. Gospodarze spodziewają się ponad 5 mln zwiedzających.

Zaproponowany przez Kazachstan temat wystawy odwołuje się do globalnych tematów - energoefektywności i odnawialnych źródeł energii. Kazachstan, mimo posiadania bogatych zasobów ropy naftowej, gazu i uranu, docenia rolę alternatywnych źródeł energii i wspiera promowanie energii słonecznej, wiatrowej i wodnej.

"Jest to ważne dla Polski, bo nasz kraj może zaoferować Kazachstanowi technologie i rozwiązania proekologiczne, w tym technologie laureatów projektu GreenEvo. Perspektywy dotyczące intensywnej współpracy między polskimi i kazachstańskimi firmami odnoszą się m.in. do budownictwa, gospodarki mieszkaniowo-komunalnej, przemysłu farmaceutycznego i usług medycznych, rolnictwa, przetwórstwa rolno-spożywczego, przemysłu chemicznego, a także sektora energooszczędnych maszyn i urządzeń" - podkreśla CIR. Jak zaznacza, "udział w EXPO 2017 stwarza szansę na bardziej wyrazistą promocję Polski i osiągnięć naszej gospodarki w Kazachstanie", a Polska będzie promować tam Łódź jako potencjalnego organizatora EXPO 2022 (proponowany temat to rewitalizacja obszarów miejskich).

 

×

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Na obradach rządu: EXPO 2017, wynagrodzenia w administracji, inicjatywa "Obywatel"

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!