REKLAMA

MSZ: Szanujemy decyzję Brytyjczyków

  • Autor: PAP/JS
  • 24 czerwca 2016 09:24
MSZ: Szanujemy decyzję Brytyjczyków MSZ wydało oświadczenie w związku z decyzją Brytyjczyków (fot. MSZ)

Szanujemy decyzję obywateli Wielkiej Brytanii, nie oznacza ona jednak zakwestionowania projektu europejskiego, konieczne jest podjęcie reform UE, Polska będzie aktywnym członkiem tego procesu - głosi wydane oświadczenie MSZ.

Czwartkowe (23 czerwca) referendum rozstrzygnęło o wyjściu Wlk. Brytanii z UE. Według podanych ostatecznych wyników, 51,9 proc. Brytyjczyków, którzy wzięli udział w referendum opowiedziało się za opuszczeniem przez och kraj UE.

"Przyjmujemy do wiadomości i szanujemy decyzję obywateli Zjednoczonego Królestwa, wyrażoną w referendum. Wielka Brytania jest suwerennym krajem i miała prawo do zdecydowania o swojej przyszłości w UE. Głos narodu brytyjskiego nie powinien być powodem do krytyki, tylko służyć jako sygnał ostrzegawczy i mobilizujący nas do dalszego działania. Rozczarowanie integracją europejską i spadek zaufania do UE są zjawiskiem widocznym w niektórych Państwach Członkowskich, któremu musimy przeciwdziałać, przybliżając Unię do obywateli" - głosi oświadczenie MSZ.

Podkreślono w nim, że możliwość opuszczenia UE została przewidziana w unijnych Traktatach i teraz "czeka nas teraz proces negocjacji dotyczących kształtu nowych stosunków".

Czytaj też: Waszczykowski: Brexit to niedobra wiadomość dla Europy

"Unia jest do tego procesu przygotowana. Polska jest gotowa, aby poszukiwać najlepszych rozwiązań dotyczących przyszłych relacji Zjednoczonego Królestwa i UE. Pozostajemy otwarci w kwestii zakresu i charakteru porozumienia regulującego przyszłe stosunki między Wielką Brytanią a UE, podkreślając że powinno być pragmatyczne i korzystne dla wszystkich stron" - podkreślono w oświadczeniu MSZ.

Zapewniono w nim "obywateli Unii Europejskiej, w tym Polaków, pracujących i mieszkających w Wielkiej Brytanii, że w trakcie rozmów z partnerami brytyjskimi dotyczących przyszłego porozumienia z UE" strona polska będzie dążyć do "wypracowania rozwiązania, które będzie gwarantować nabyte przez nich prawa".

MSZ podkreśliło, że negatywny wynik referendum w Wielkiej Brytanii "nie oznacza zakwestionowania projektu europejskiego".

"Konieczne jest podjęcie reform UE, mających na celu jej odbiurokratyzowanie, nadanie jej decyzjom większej demokratycznej legitymacji, a także lepszą adaptację do nowych wyzwań. Polska jest i będzie aktywnym członkiem tego procesu. Powinniśmy teraz działać, razem aby nie dopuścić do dalszych podziałów w UE" - oświadczył resort spraw zagranicznych.

Zapewnił również, że "Zjednoczone Królestwo pozostaje w dalszym ciągu ważnym partnerem Polski".

"Wierzymy w konstruktywną współpracę na forum europejskim w obszarach wspólnego zainteresowania obu naszych krajów. Łączy nas wspólne spojrzenie na najważniejsze kwestie agendy europejskiej i międzynarodowej, w tym bezpieczeństwo, co nabiera szczególnego znaczenia w przededniu Szczytu NATO w Warszawie. Ważną rolę w rozwoju relacji dwustronnych odgrywa obecność na terenie Zjednoczonego Królestwa licznej grupy Polaków, którzy wnoszą istotny wkład w życie gospodarcze, społeczne i kulturalne UK" - podkreśliło MSZ.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA