REKLAMA

MSZ otworzy ponownie zamknięte ambasady i konsulaty

  • Autor: GP
  • 16 czerwca 2016 09:09
MSZ otworzy ponownie zamknięte ambasady i konsulaty Polski MSZ otworzy ponownie placówki dyplomatyczne w Senegalu, Tanzanii i Mongolii. (fot.:wikipedia.org/CC BY-SA 3.0)

• MSZ chce ponownego otwierania ambasad i konsulatów.
• Większość planowanych placówek dyplomatycznych to kraje rzadziej odwiedzane przez polskich turystów - Senegal, Tanzania, czy Mongolia.
• Ruch ten nie jest krytykowany przez opozycję.

Rząd planuje nowe-stare otwarcie w dyplomacji. Jak ustaliła "Rzeczpospolita" w najbliższych miesiącach MSZ przygotuje powrót polskich placówek dyplomatycznych do 39 miejsc, w których kiedyś reprezentowały one interesy naszego państwa.

Platforma te konsulaty i ambasady likwidowała, bo uznano ich utrzymywanie za nieekonomiczne, a często i nieuzasadnione. Rząd Beaty Szydło jest odmiennego zdania.

Tak oto 31 maja rozpoczęła swoją działalność ambasada Rzeczpospolitej w Dakarze w Senegalu, kolejne ruszą w Dar es Salaam w Tanzanii, czy w Ułan Bator, to Mongolia. Dalej Witold Waszczykowski chce wznowienia działania Konsulatu Generalnego w Chengdu.

Czytaj: Ustawa antyterrorystyczna przechodzi przez Senat

19 kwietnia MSZ skierowało nowego chargé d'affaires do Damaszku.

Opozycja nie jest jednoznacznie przeciwna takim działaniom. Ambasady zamykano w większości za rezydowania w MSZ Radosława Sikorskiego. Grzegorz Schetyna, który po nim piastował pozycję szefa dyplomacji, komentuje obecne decyzje resortu jako dobre. Sam zaznaczył, że przed wyborami część tych planów realizował.

Skomentuj (1 komentarzy)

  • Zeghar 2016-06-16 09:54:57
    Co za jednostronnie ignoranckie spojrzenie na temat. Ambasady tylko dla turystów? Ambasady służą też naszym firmom! Można się podśmiewać z takiej placówki w Mongolii, ale to spory rynek zbytu dla naszej spożywki. Jej istnienie pomoże również w nawiązywaniu kontraktów naszej branży okołogórniczej, bo prężnie rozwija się tam górnictwo.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA