REKLAMA

MSZ otworzy ponownie zamknięte ambasady i konsulaty

  • Autor: GP
  • 16 czerwca 2016 09:09
MSZ otworzy ponownie zamknięte ambasady i konsulaty Polski MSZ otworzy ponownie placówki dyplomatyczne w Senegalu, Tanzanii i Mongolii. (fot.:wikipedia.org/CC BY-SA 3.0)

• MSZ chce ponownego otwierania ambasad i konsulatów.
• Większość planowanych placówek dyplomatycznych to kraje rzadziej odwiedzane przez polskich turystów - Senegal, Tanzania, czy Mongolia.
• Ruch ten nie jest krytykowany przez opozycję.

Rząd planuje nowe-stare otwarcie w dyplomacji. Jak ustaliła "Rzeczpospolita" w najbliższych miesiącach MSZ przygotuje powrót polskich placówek dyplomatycznych do 39 miejsc, w których kiedyś reprezentowały one interesy naszego państwa.

Platforma te konsulaty i ambasady likwidowała, bo uznano ich utrzymywanie za nieekonomiczne, a często i nieuzasadnione. Rząd Beaty Szydło jest odmiennego zdania.

Tak oto 31 maja rozpoczęła swoją działalność ambasada Rzeczpospolitej w Dakarze w Senegalu, kolejne ruszą w Dar es Salaam w Tanzanii, czy w Ułan Bator, to Mongolia. Dalej Witold Waszczykowski chce wznowienia działania Konsulatu Generalnego w Chengdu.

Czytaj: Ustawa antyterrorystyczna przechodzi przez Senat

19 kwietnia MSZ skierowało nowego chargé d'affaires do Damaszku.

Opozycja nie jest jednoznacznie przeciwna takim działaniom. Ambasady zamykano w większości za rezydowania w MSZ Radosława Sikorskiego. Grzegorz Schetyna, który po nim piastował pozycję szefa dyplomacji, komentuje obecne decyzje resortu jako dobre. Sam zaznaczył, że przed wyborami część tych planów realizował.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (1 komentarzy)

  • Zeghar 2016-06-16 09:54:57
    Co za jednostronnie ignoranckie spojrzenie na temat. Ambasady tylko dla turystów? Ambasady służą też naszym firmom! Można się podśmiewać z takiej placówki w Mongolii, ale to spory rynek zbytu dla naszej spożywki. Jej istnienie pomoże również w nawiązywaniu kontraktów naszej branży okołogórniczej, bo prężnie rozwija się tam górnictwo.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA