MSZ chce poprawić stosunki władz Niemiec z Polonią w tym kraju

MSZ chce poprawić stosunki władz Niemiec z Polonią w tym kraju
Polska dyplomacja podkreśla, że nadal można sporo zrobić w ramach Traktatu o dobrym sąsiedztwie między Berlinem i Warszawą. (fot.:Rodrigo Paredes/flickr.com/CC BY 2.0)

• Jan Dziedziczak z MSZ odwiedził Berlin.
• Polski polityk rozmawiał z niemieckimi władzami o sytuacji Polonii za Odrą.
• - Pozytywnie oceniamy deklarację strony niemieckiej rozwiązania problemów z finansowaniem opóźniającego się remontu Domu Polskiego w Bochum - powiedział dyplomata o jednej ze szczegółowych spraw, które omawiał w stolicy Niemiec.

Przedstawiciel MSZ, Jan Dziedziczak brał udział w rozmowach, które odbyły się w czwartek (24 listopada) w federalnym ministerstwie spraw wewnętrznych w Berlinie.

MSZ informował w piątek (25 listopada), że w spotkaniu uczestniczył także Sebastian Chwałek, podsekretarz stanu w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji.

Rozmowy w Berlinie służyły m.in. dyskusji o przyszłości Okrągłego Stołu - formatu międzyrządowego dialogu w sprawach dotyczących Polaków w Niemczech i mniejszości niemieckiej w Polsce.

- Ostatnie 25-lecie w relacjach polsko-niemieckich obfituje w wiele sukcesów, ale dużym problemem wciąż pozostaje nierównowaga pomiędzy ofertą nauczania języka polskiego w Niemczech a niemieckiego w Polsce - podkreślił wiceminister Dziedziczak. Wiceminister zaznaczył, że Polska dyplomacja dąży do pełnej realizacji zapisów polsko-niemiecko Traktatu o dobrym sąsiedztwie i przyjaznej współpracy odnoszących się do Polonii.

Niemiecka strona rządowa reprezentowana była przez parlamentarnego sekretarza stanu w niemieckim MSW, Güntera Kringsa, pełnomocnika rządu federalnego ds. wysiedleńców oraz mniejszości narodowych, Hartmuta Koschyka oraz premiera Brandenburgii, Dietmara Woidke pełniącego jednocześnie funkcję pełnomocnika rządu federalnego ds. kontaktów z Polską. Niemieccy rozmówcy podkreślili, że zależy im na rozwiązaniach zmniejszających wskazywane przez stronę polską dysproporcje w dostępne do nauki języka polskiego w poszczególnych landach, oraz pozytywnym i szybkim zakończeniu remontu domu polskiego w Bochum. Zdecydowano ze w ciągu najbliższych tygodni ma zostać sporządzone podsumowanie realizacji wspólnego oświadczenia które będzie podstawa dalszych rozmów w początku 2017 r.

- Pozytywnie oceniamy deklarację strony niemieckiej rozwiązania problemów z finansowaniem opóźniającego się remontu Domu Polskiego w Bochum, w którym mieścić się będzie Centrum Dokumentacji Kultury i Historii Polaków w Niemczech - zaznaczył sekretarz stanu w MSZ. Oczekujemy ponadto stałego upamiętnienia w Berlinie polskich ofiar II wojny - podkreślił wiceszef polskiej dyplomacji.

Przed konsultacjami wiceminister Dziedziczak spotkał się z przedstawicielami organizacji polonijnych uczestniczących w procesie Okrągłego Stołu. Obecni byli Aleksander Zając reprezentujący Konwent Organizacji Polskich w Niemczech oraz Anna Wawrzyszko ze Związku Polaków w Niemczech.

Spotkanie w Berlinie stanowi kontynuację rozmów w Warszawie, które odbyły się w kwietniu 2016 r.

 

Nie przegap najważniejszych wiadomościObserwuj nas w Google NewsObserwuj nas w Google News
×

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: MSZ chce poprawić stosunki władz Niemiec z Polonią w tym kraju

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!