MSWiA: Parafowano projekt umowy w sprawie siedziby Frontexu

MSWiA: Parafowano projekt umowy w sprawie siedziby Frontexu
Resort spraw wewnętrznych i administracji i Europejska Agencja Straży Granicznej i Przybrzeżnej (Frontex) parafowały projekt umowy, zgodnie z którą siedziba agencji na stałe mieściłaby się w Warszawie (fot. MSWiA/twitter)

Resort spraw wewnętrznych i administracji i Europejska Agencja Straży Granicznej i Przybrzeżnej (Frontex) parafowały projekt umowy, zgodnie z którą siedziba agencji na stałe mieściłaby się w Warszawie - poinformowało MSWiA.

"Negocjacje zostały zakończone i wszystko na to wskazuje, że agencja zostanie w Polsce" - powiedziała rzeczniczka prasowa Frontexu Ewa Moncure. Projekt umowy musi być jeszcze zatwierdzony przez radę nadzorczą agencji - jej posiedzenie ma się odbyć 8 i 9 lutego - i poddany pod głosowanie w polskim parlamencie.

"Jesteśmy dumni, że największa agencja Unii Europejskiej znajdzie stałą siedzibę w Polsce. Wierzymy, że Frontex z nowym mandatem będzie się dobrze czuł w naszym kraju" - powiedział podczas spotkania wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Jakub Skiba, cytowany w komunikacie resortu.

Projekt umowy między polskim rządem a Agencją parafowali pełnomocnik delegacji polskiej do przeprowadzenia rokowań ws. siedziby Frontexu Marcin Wereszczyński i reprezentujący w negocjacjach agencję Sakari Vuorensola, w obecności wiceministra Skiby i dyrektora wykonawczego Frontexu Fabrice'a Leggeriego.

"Podpisanie porozumienia jest bardzo ważne dla przyszłości Europejskiej Straży Granicznej i Przybrzeżnej. Jesteśmy bardzo wdzięczni za wszystkie wysiłki poczynione przez polskie władze, które pozwoliły nam zakończyć ten proces w odpowiednim czasie" - wskazał dyrektor Leggeri.

"Parafowanie umowy dotyczącej stałej siedziby Frontexu świadczy o tym, że ochrona zewnętrznych granic Unii Europejskiej jest niezwykle istotnym elementem polityki polskiego rządu. Polski rząd dołoży wszelkich starań, aby zapewnić Frontexowi jak najlepsze warunki" - podkreśliło MSWiA w komunikacie.

Głównym zadaniem Europejskiej Straży Granicznej i Przybrzeżnej jest pomoc w zarządzaniu granicami zewnętrznymi. Straż dba o bezpieczeństwo na granicach zewnętrznych UE, przeprowadzając okresowe analizy ryzyka oraz dokonując ocen podatności na zagrożenia.

Straż składa się z Europejskiej Agencji Straży Granicznej i Przybrzeżnej (Frontexu, który otrzymał dodatkowe zadania) oraz krajowych organów odpowiedzialnych za zarządzanie granicami. Głównym jej zadaniem jest opracowanie strategii operacyjnej w zakresie zarządzania granicami i koordynacja pomocy płynącej ze wszystkich państw członkowskich.

 

×

SŁOWA KLUCZOWE

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: MSWiA: Parafowano projekt umowy w sprawie siedziby Frontexu

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!