MSWiA bierze się za samorządy. Koniec z niekontrolowanym zadłużaniem się gmin

MSWiA bierze się za samorządy. Koniec z niekontrolowanym zadłużaniem się gmin
Przygotowane przez resort spraw wewnętrznych i administracji propozycje trafiły do uzgodnień (fot. MSWiA/facebook)

• Wzmocnienie zabezpieczeń przed niekontrolowanym zadłużeniem gmin - to główny cel projektu zmian w ustawie o regionalnych izbach obrachunkowych.
• Przygotowane przez resort spraw wewnętrznych i administracji propozycje trafiły do uzgodnień.

Jako przykład pogłębiającego się i niebezpiecznego dla finansów publicznych zadłużania wskazano gminę Ostrowice w woj. zachodniopomorskim, w której zadłużenie w tym roku wyniosło blisko 400 proc. wysokości rocznego budżetu.

"Zasadniczy cel nowelizacji to wzmocnienie kontrolnej i pomocniczej wobec samorządu terytorialnego funkcji regionalnych izb obrachunkowych, co pozwoli między innymi na skuteczniejsze przeciwdziałanie niekorzystnym tendencjom związanym z nadmiernym zadłużaniem się jednostek samorządu terytorialnego, a poprzez to spowoduje wzmocnienie pozycji gospodarczej samorządu terytorialnego" - podkreślono w uzasadnieniu.

Czytaj też: 12 mld zł wyrzucane w błoto? Co dalej z urzędami pracy?

W przygotowanym przez MSWiA, we współpracy z resortem finansów, projekcie zaproponowano szereg zmian dotyczących funkcjonowania oraz organizacji regionalnych izb obrachunkowych. Najistotniejsza z nich to objęcie procedurą nadzorczą uchwał samorządów zmieniających uchwałę budżetową, a także uchwał w sprawie wieloletniej prognozy finansowej.

Regionalne izby obrachunkowe - w związku z prowadzoną działalnością nadzorczo-kontrolną - będą miały obowiązek powiadamiania organów ścigania "o uzasadnionym podejrzeniu przestępstwa lub wykroczenia" w zakresie podejmowanych przez samorządy decyzji budżetowych.

Projekt nowelizacji zmienia zasady powoływania komisji przeprowadzających konkursy na prezesów izb obrachunkowych. Komisje konkursowe będą działały przy Prezesie Rady Ministrów, a nie jak teraz w ramach regionalnej izby obrachunkowej. "Pozwoli to na bezstronny wybór najlepszego kandydata na prezesa" - przekonuje MSWiA.

W myśl projektu premier będzie miał możliwość nadania rygoru natychmiastowej wykonalności decyzji o odwołaniu prezesa izby. "Mechanizm ten zagwarantuje natychmiastową reakcję w sytuacjach zaistnienia w regionalnej izbie obrachunkowej dysfunkcji" - podkreślono.

Zmiany dotyczące regionalnych izbach obrachunkowych oraz niekontrolowanego zadłużania gmin zapowiadał w marcu w Sejmie wiceszef MSWiA Sebastian Chwałek. Jak wskazywał niektóre samorządy coraz częściej korzystają z kredytów w parabankach. "Jest to coraz bardziej rozpowszechniona forma pozyskiwania środków przez samorządy, obarczona dosyć wysokimi kosztami oraz odsetkami" - podkreślał wiceminister.

 

×

SŁOWA KLUCZOWE

KOMENTARZE (4)

Do artykułu: MSWiA bierze się za samorządy. Koniec z niekontrolowanym zadłużaniem się gmin

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!