MS chce wydłużenia terminu na wznowienie sprawy cywilnej

MS chce wydłużenia terminu na wznowienie sprawy cywilnej
Opracowana w ostatnich tygodniach w resorcie sprawiedliwości propozycja zmiany jednego z artykułów tego kodeksu ma być wykonaniem wyroku Trybunału Konstytucyjnego z września zeszłego roku (fot. ms.gov.pl)

Wydłużenie - z 5 do 10 lat - terminu, w którym po uprawomocnieniu się wyroku można żądać wznowienia sprawy cywilnej, przewiduje projekt nowelizacji Kodeksu postępowania cywilnego autorstwa Ministerstwa Sprawiedliwości, który trafił ostatnio do konsultacji.

Opracowana w ostatnich tygodniach w resorcie sprawiedliwości propozycja zmiany jednego z artykułów tego kodeksu ma być wykonaniem wyroku Trybunału Konstytucyjnego z września zeszłego roku.

TK orzekł wówczas o niekonstytucyjności przepisu odnoszącego się do wznawiania prawomocnie zakończonych postępowań na kanwie skargi konstytucyjnej osoby, która nie mogła wznowić sprawy mimo korzystnego dla niej wyroku Europejskiego Trybunału Praw Człowieka w Strasburgu.

Skarżąca złożyła skargę do ETPC wskazując, że w składzie Sądu Najwyższego rozpatrującego jej kasację był sędzia orzekający wcześniej także w składzie sądu apelacyjnego, od którego orzeczenia wywiedziono skargę kasacyjną. ETPC uwzględnił jej skargę. Mimo to SN odrzucił wniosek o wznowienie postępowania z uwagi na upływ pięcioletniego terminu, gdy takie wznowienie jest możliwe.

Czytaj też: Adam Bodnar napisał do Zbigniewa Ziobry w sprawie sprawców przemocy domowej

Tymczasem - jak wskazano w uzasadnieniu projektu - postępowanie przed ETPC jest z reguły długotrwałe, więc może się zdarzyć, że pięcioletni termin upłynie "zanim międzynarodowy organ ochrony prawnej wyda prawomocne orzeczenie uprawniające do złożenia skargi o wznowienie postępowania".

Jednocześnie resort uznał, że wprowadzenie odrębnej regulacji odnoszącej się tylko do wznowień postępowań cywilnych na podstawie wyroków ETPC byłoby "antysystemowe" z punktu widzenia prawa cywilnego. Dlatego zaproponowano wydłużenie tego terminu we wszystkich przypadkach, w których obowiązuje teraz termin pięcioletni, bez ograniczania tej zmiany jedynie do spraw rozstrzyganych przez ETPC.

MS przypomniało w uzasadnieniu, że wznowienie postępowania jest "wyjątkowym instrumentem procesowym". W jego ocenie jednak nowy termin "uwzględni wartość, jaką jest prawomocność orzeczeń sądowych".

Według projektu w sprawach wszczętych przed dniem wejścia w życie tej zmiany, jeśli nie upłynął jeszcze pięcioletni termin na ich wznowienie, będzie stosowany już nowy dziesięcioletni termin.

 

Nie przegap najważniejszych wiadomościObserwuj nas w Google NewsObserwuj nas w Google News
×

FORUM TYMCZASOWO NIEDOSTĘPNE

W związku z ciszą wyborczą dodawanie komentarzy zostało tymczasowo zablokowane.

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!