XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

MON: Polska nie opuści Eurokorpusu

MON: Polska nie opuści Eurokorpusu
Polska zrezygnowała z ubiegania się o status państwa ramowego w dowództwie Eurokorpusu - poinformowało MON (fot.mon.gov.pl)

Nie jest prawdą, że Polska wycofuje się z Eurokorpusu. Decyzją ministra obrony narodowej Polska jedynie zrezygnowała z ubiegania się o status państwa ramowego w dowództwie Eurokorpusu oraz stopniowo zredukuje w perspektywie 3-4 lat swój wkład - napisało Ministerstwo Obrony Narodowej w oświadczeniu.

• Polska nie wycofuje się z Eurokorpusu. Zrezygnowała jednak ze statusu państwa ramowego - poinformowało MON.

• W ciągu kilku lat zredukuje zaangażowanie w tę jednostkę - dodał resort.

• Zapewnił, że decyzje zostały wstępnie uzgodnione z partnerami w Eurokorpusie.

"Nie jest prawdą, że Polska wycofuje się z Eurokorpusu. Decyzją ministra obrony narodowej Polska jedynie zrezygnowała z ubiegania się o status państwa ramowego w dowództwie Eurokorpusu oraz stopniowo zredukuje w perspektywie 3-4 lat swój wkład" - napisało Ministerstwo Obrony Narodowej w oświadczeniu.

MON zapowiada, że Polska zachowa status państwa stowarzyszonego i "będzie się angażować w stopniu odpowiednim do tego statusu i zaangażowania innych państw europejskich".

Decyzje te resort obrony uzasadnia koniecznością redukcji zaangażowania "w związku ze zwiększeniem obciążeń dla sił zbrojnych wynikających z realizacji postanowień szczytów NATO w Newport i Warszawie, w tym wzmacnianiem flanki wschodniej NATO w kontekście obrony kolektywnej", zmianą charakteru aktywności Eurokorpusu, "który zamierza osłabić rolę EC w odniesieniu do realizacji zadań w ramach NATO, w tym zwłaszcza obrony kolektywnej" oraz "zbyt znaczącym zaangażowaniem i przeznaczeniem zbyt wielu zasobów w stosunku do innych państw ubiegających się o status państwa ramowego, co - pisze MON - wielokrotnie podkreślaliśmy".

Czytaj też: Żołnierze batalionowej grupy bojowej NATO już w Polsce

Resort zapewnił, że państwa ramowe zostały poinformowane o tych zamierzeniach i "oczekiwaniach, że korpus powinien zachować zdolność pełnej realizacji zadań wynikających z udziału w strukturze sił NATO jako korpus wysokiej gotowości".

"Nasze działania zostały wstępnie uzgodnione z państwami ramowymi, uwzględniają oczekiwania dowództwa EC i będą tak realizowane, aby zapewnić zdolność korpusu do wykonywania zadań statutowych i jego sprawne funkcjonowanie" - napisało Centrum Operacyjne MON.

Jak podano, termin zakończenia procesu został określony na rok 2021, a sama redukcja ma być przeprowadzona etapami, tak, żeby w trakcie dyżuru sił VJTF (tzw. szpicy NATO), dla których Polska w 2020 r. ma być państwem ramowym, Eurokorpus zachował zdolność do dowodzenia tymi siłami.

"Ograniczenie naszego zaangażowania w EC nie będzie miało negatywnych skutków dla polskiej roli w europejskiej Wspólnej Polityce Bezpieczeństwa i Obrony" - zapewniło MON. Dodało, że "uwolnione zasoby wykorzystane zostaną dla wzmocnienia flanki wschodniej sojuszu" oraz do dowodzenia operacyjnego grupami bojowymi UE, w tym Wyszehradzką Grupą Bojową, która w 2019 r. rozpocznie kolejny dyżur, a Polska będzie jej państwem ramowym.

Pierwszym medialnym informacjom sugerującym, że Polska już i całkowicie wycofuje się z EC, zaprzeczył we wtorek szef MON Antoni Macierewicz. Wcześniej doniesienia na ten temat zdementowali wiceminister obrony Bartosz Kownacki i rzecznik rządu Rafał Bochenek.

We wtorek RMF FM podało, że "szef MON Antoni Macierewicz wyprowadza Polskę z Eurokorpusu". Następnie AFP poinformowała, że Polska chce się wycofać z EC w ciągu trzech lat.

Rzecznik wielonarodowej jednostki ze sztabem w Strasburgu płk Vicente Dalmau powiedział we wtorek francuskiej agencji, że wycofanie się Polski, która jest państwem stowarzyszonym, "jest decyzją polskiego rządu" i zacznie obowiązywać "najpóźniej za trzy lata" - powiedział Dalmau.

Dopiero w późniejszej depeszy AFP Dalmau oświadczył, że "polski rząd postanowił uchylić decyzję poprzedniego rządu w sprawie zostania państwem ramowym Eurokorpusu i pozostać państwem stowarzyszonym". Według rzecznika jednostki decyzja władz w Warszawie w tej sprawie zapadła kilka miesięcy temu.

Zgodnie z zobowiązaniami podjętymi przez poprzedni rząd Polska na początku br. miała zostać państwem ramowym Eurokorpusu i przyłączyć się do pięciu pozostałych takich krajów. "Polscy żołnierze w międzyczasie będą wyjeżdżać i kończyć swoje kontrakty, najpóźniej za trzy lata. Członkostwo w Eurokorpusie jest dobrowolne. Jeśli kraj chce go opuścić, to go opuszcza" - stwierdził Dalmau.

Eurokorpus został powołany w 1992 r., działalność rozpoczął w roku 1993, początkowo jako jednostka francusko-niemiecka; obecnie jest wielonarodowym związkiem taktycznym, otwartym dla państw UE i NATO. Jego państwa ramowe - decydujące o zadaniach, strukturze i przyszłości tej formacji - to oprócz krajów założycielskich Belgia, Hiszpania i Luksemburg. Państwami stowarzyszonymi - o ograniczonych obowiązkach i prawach - są Grecja, Włochy, Turcja, Rumunia i Polska, która ubiegała się o status państwa ramowego. Jak planowano kilka lat temu, miał on zostać osiągnięty w 2016 r., potem przesunięto tę datę na rok 2017. Obecnie w dowództwie EC służy ok. 120 polskich wojskowych. Do byłych państw stowarzyszonych należą Austria, Finlandia i Kanada.

Eurokorpus może zostać użyty w operacjach wojskowych NATO lub Unii Europejskiej i która wystawia wojska do sił odpowiedzi NATO. Eurokorpus uczestniczył w misjach SFOR w Bośni i Hercegowinie oraz KFOR w Kosowie, dwukrotnie dowodził też natowską operacją ISAF w Afganistanie. Dowódcą Eurokorpusu jest obecnie hiszpański generał broni Alfredo Ramirez.

 

Nie przegap najważniejszych wiadomościObserwuj nas w Google NewsObserwuj nas w Google News
×

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: MON: Polska nie opuści Eurokorpusu

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!