REKLAMA

Minister Waszczykowski rozmawiał z wiceszefową MSZ Białorusi

  • Autor: GP
  • 20 lipca 2016 13:10
Minister Waszczykowski rozmawiał z wiceszefową MSZ Białorusi Minister Witold Waszczykowski i białoruska wiceminister spraw zagranicznych. (fot.:msz.gov.pl)

● MSZ odwiedziła wiceminister spraw zagranicznych Białorusi.
● Polski minister dyplomacji Witold Waszczykowski rozmawiał z nią m.in. o sytuacji polskiej mniejszości na Białorusi.
● MSZ zaprosiło ministra spraw zagranicznych Białorusi do Polski.

We wtorek (19 lipca) szef polskiego MSZ, Witold Waszczykowski spotkał się w Warszawie z  Aleną Kupczyną, wiceminister spraw zagranicznych Białorusi. Wiceminister wschodniego sąsiada była z roboczą wizytą w polskiej stolicy.

Głównymi tematami rozmowy ministra Waszczykowskiego z wiceminister Aleną Kupczyną były: sytuacja mniejszości polskiej na Białorusi oraz bezpieczeństwo regionalne. Zwłaszcza ten pierwszy temat jest problematyczny dla relacji polsko-białoruskich, bo władze w Mińsku od lat nie uznają legalności organizacji polonijnych w tym kraju.

Szef polskiej dyplomacji wyraził zadowolenie z postępującej normalizacji relacji pomiędzy Polską i Białorusią. Stwierdził, że „oznacza ona postęp we wszystkich sferach współpracy – nie tylko w obszarze kontaktów politycznych i parlamentarnych”.

Czytaj: Szef MSZ leci do USA

Między Polską a Białorusią doszło do podpisania umowy oświatowej 20 lipca. Ten dokument ucieszył w kontekście relacji dwustronnych polskiego ministra spraw zagranicznych.

Minister Waszczykowski ponowił także zaproszenie do złożenia wizyty w Polsce dla ministra spraw zagranicznych Białorusi Uładzimira Makieja.

Waszczykowski odwiedził Białoruś w marcu tego roku i była to jedna z pierwszych od lat wizyt szefa dyplomacji kraju UE w tym kraju. Rozmawiał w Mińsku z prezydentem Aleksandrem Łukaszenką.

Białoruś jest wyjątkowym krajem tzw. bloku postsowieckiego, który nie jest członkiem Rady Europy, jest też ostatnim europejskim krajem, w którym obowiązuje kara śmierci. Od upadku ZSRR niepodzielnie Białorusią rządzi Aleksandr Łukaszenka, którego reżim był wielokrotnie krytykowany w przeszłości za tłumienie działań opozycji politycznej.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA