Minister finansów spotka się z inwestorami w Londynie

Minister finansów spotka się z inwestorami w Londynie
W stolicy Wielkiej Brytanii szef resortu finansów przedstawi szczegóły najważniejszych planów i programów gospodarczych rządu (Paweł Szałamacha, fot. Facebook)

Kierunki polityki fiskalnej Polski w najbliższych latach będą jednym z tematów spotkania (19 lutego) ministra finansów Pawła Szałamachy oraz wiceministra Pawła Nowaka z inwestorami w Londynie.

W stolicy Wielkiej Brytanii szef resortu finansów przedstawi także szczegóły najważniejszych planów i programów gospodarczych rządu. Spotkanie w Londynie będzie również okazją do rozmowy na temat obecnej i prognozowanej sytuacji gospodarczej Polski oraz omówienia projektu budżetu na 2016 rok.

Pod koniec stycznia br. szef resortu finansów w liście do wiceprzewodniczącego Komisji Europejskiej Valdisa Dombrovskisa oraz komisarza ds. gospodarczo-walutowych Pierre'a Moscovici napisał, że dostępne dane pozwalają oczekiwać, iż deficyt sektora finansów publicznych nie przekroczy w 2015 r. 3 proc. PKB. Zapewnił, że w kolejnych latach nowe rozwiązania będą wprowadzane tak, by nie naruszyć stabilności finansów publicznych.

"Priorytetem Ministerstwa Finansów pozostaje poprawa ściągalności podatków. W tym celu przyjęte zostaną przez rząd następujące rozwiązania: wprowadzenie klauzuli przeciwko unikaniu opodatkowania (General Anti-Avoidance Rule - GAAR); obniżenie limitu na transakcje gotówkowe pomiędzy firmami - z 15 000 EUR na 15 000 PLN; reforma administracji podatkowej i celnej - połączenie obu służb umożliwi ich lepszą współpracę; wprowadzenie narzędzi informatycznych do wykrywania i zwalczania wyłudzeń podatku VAT" - napisał Szałamacha.

Jak podkreślił, celem rządu jest wspieranie wzrostu gospodarczego sprzyjającego włączeniu społecznemu (ang. inclusive growth) przy jednoczesnym utrzymywaniu deficytu sektora na poziomie poniżej 3 proc. PKB. Zgodnie z projektem ustawy budżetowej w 2016 r. deficyt sektora wyniesie 2,8 proc. PKB. Zapewnił, że w kolejnych latach nowe rozwiązania w zakresie polityki społeczno-gospodarczej będą implementowane w taki sposób, aby nie naruszyć stabilności finansów publicznych.

W liście zapowiedziano również, że szczegóły średniookresowego programu działań fiskalnych zostaną przedstawione w kwietniowym Programie konwergencji. Aktualizacja 2016.

W opublikowanym na początku lutego komunikacie MF dotyczącym prognozy KE na lata 2016-2017, podano, że KE mimo stosunkowo ostrożnych prognoz makroekonomicznych zakłada utrzymanie deficytu sektora finansów publicznych w 2016 r. poniżej 3 proc. "Prognoza KE zakłada, że w 2016 r. ukształtuje się on na poziomie 2,8 proc. PKB, identycznie jak założono w ustawie budżetowej na rok 2016" - zaznaczono.

"Najnowsza prognoza KE wskazuje na ryzyko przekroczenia wartości referencyjnej w 2017 r., (3,4 proc. PKB) co wynika ze stosowanego przez KE w prognozie zimowej podejścia braku zmian w polityce rządu (ang. no-policy-change scenario). KE uwzględniła w prognozie na 2017 r. przyrost wydatków związanych z całoroczną realizacją programu 500+, brak wpływów z dywidendy cyfrowej oraz obniżkę stawek VAT, przy jednoczesnym braku działań wzmacniających stronę dochodową i priorytetyzacji innych wydatków" - czytamy w komunikacie resortu.

Prognoza KE - zaznaczono - nie uwzględnia podejmowanych przez rząd działań ukierunkowanych na wzmocnienie strony dochodowej poprzez znaczącą odbudowę strumienia dochodów podatkowych i uszczelnienie systemu podatkowego.

 

×

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Minister finansów spotka się z inwestorami w Londynie

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!