Merkel w Warszawie: Dwustronne spotkanie z Szydło, potem V4

Merkel w Warszawie: Dwustronne spotkanie z Szydło, potem V4
Rozmowa z Merkel będzie też dotyczyć sytuacji na Ukrainie. (fot.:Europejska Partia Ludowa/flickr.com/CC BY 2.0)

• Od rozmowy z premier Beatą Szydło rozpoczęła wizytę w piątek w Warszawie kanclerz Niemiec Angela Merkel.
• Niemiecka kanclerz weźmie też udział w spotkaniu premierów państw Grupy Wyszehradzkiej.
• Tematem rozmów będzie przyszłość UE po Brexicie.

Po dwustronnej rozmowie z szefową polskiego rządu Merkel spotka się z premierami państw Grupy Wyszehradzkiej, obok Polski: Czech, Słowacji i Węgier. Rozmowy wpiszą się w przygotowania do nieformalnego spotkania przywódców państw UE 16 września w Bratysławie.

Premier Szydło w czwartek mówiła, że w trudnej sytuacji, w jakiej znalazła się Europa, w czasie kryzysu migracyjnego i w związku z Brexitem, Niemcy to "nasz ważny partner do podejmowania wyzwań, które stoją w tej chwili przed Unią Europejską, reformowania UE".

"Mamy poczucie wspólnej odpowiedzialności za sprawy w Europie - Polska i Niemcy są tym państwami, które mogą w tej chwili odegrać bardzo istotną rolę" - zaznaczyła Szydło.

Jak zapowiedziała, jej rozmowa z Merkel będzie też dotyczyć sytuacji na Ukrainie. Premier mówiła, że chce również rozmawiać o sprawie odbierania dzieci polskim rodzinom przez władze niemieckie.

Na nieformalnym szczycie UE w stolicy Słowacji unijni przywódcy chcą przeprowadzić debatę o przyszłości i koniecznych reformach Wspólnoty bez Wielkiej Brytanii.

Czytaj: Kanclerz Merkel chce by Europa "oddychała oboma płucami"

W ocenie wiceministra spraw zagranicznych Konrada Szymańskiego "Bratysława ma być początkiem procesu budowania nowej jedności Unii Europejskiej po Brexicie".

"Spokojną, chłodną analizą, dlaczego do tego doszło, jak tego uniknąć na przyszłość i w jaki sposób - to jest rzecz najważniejsza - odnowić Unię Europejską tak, by ona kojarzyła się obywatelom państw członkowskich z wyraźną wartością dodaną, by pokazać, że UE daje coś ważnego, sensownego państwom członkowskim i obywatelom" - mówił PAP wiceszef MSZ.

23 czerwca Brytyjczycy opowiedzieli się w referendum za opuszczeniem Unii Europejskiej przez ich kraj. Brytyjski rząd nie poinformował jeszcze formalnie pozostałych państw o zamiarze wystąpienia z UE, co otworzyłoby drogę do rozpoczęcia negocjacji na temat warunków "rozwodu".

 

Nie przegap najważniejszych wiadomościObserwuj nas w Google NewsObserwuj nas w Google News
×

FORUM TYMCZASOWO NIEDOSTĘPNE

W związku z ciszą wyborczą dodawanie komentarzy zostało tymczasowo zablokowane.

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!