REKLAMA

Media Narodowe, Lichocka: Kurski może wygrać konkurs na prezesa TVP

  • Autor: GP
  • 03 sierpnia 2016 07:25
Media Narodowe, Lichocka: Kurski może wygrać konkurs na prezesa TVP Joanna Lichocka sama złożyła wniosek o odwołanie Kurskiego. Mówi, że to naturalna kolej rzeczy. (fot.: facebook/lichocka))

• Poseł PiS, Joanna Lichocka tłumaczyła dlaczego Rada Mediów Narodowych (RMN) odwołała prezesa TVP Jacka Kurskiego.
• Polityk zaznaczała, że Kurski był prezesem z nadania rządowego, a nie tak mają działać media narodowe. Będzie przygotowany konkurs, który Kurski może wygrać, jeśli wystartuje.
• RMN rozważała innego kandydata na p.o. prezesa TVP.

Poseł PiS, Joanna Lichocka była wtorkowym (2 sierpnia) gościem Telewizji Republika. W rozmowie, na antenie stacji tłumaczyła dlaczego pojawiło się zamieszanie wokół osoby prezesa TVP, Jacka Kurskiego.

Zaznaczyła, że wobec nowego prawa, które zniosło podległość mediów publicznych wobec Ministerstwa Skarbu Państwa, konieczne są zmiany personalne. Lichocka sama złożyła wniosek o odwołanie Kurskiego, co było krokiem czysto formalnym.

- Być może koledzy publicyści, którzy mienią się prawicowymi, nie po raz pierwszy popełniają pewien błąd wynikający z niewiedzy - wyjaśniała Lichocka. - Ustawa nie nakłada wielu obowiązków, ale pierwszym i najważniejszym zadaniem Rady Mediów Narodowych (RMN) jest wybranie w otwartych konkursach zarządów mediów publicznych i realizujemy po prostu zadania wynikające z ustawy.

Lichocka wstrzymała się z oceną prezesury Kurskiego, która w TVP trwała od stycznia. Zapowiedziała jednak, że jeśli Jacek Kurski będzie chciał, to może wystartować w konkursie na szefa tej instytucji.

- Bez tej procedury nie możemy mówić o tym, że tworzymy media narodowe - mówiła o przygotowywanym konkursie. - Mówiliśmy o tym od początku, chyba niektórzy nie brali tego na poważnie.

Czytaj: Polityk PiS szefem RMN

W ocenie posłanki kluczem do sytuacji jest zrozumienie, że Kurski jak i jego odpowiednicy w Polskim Radio i w PAP to osoby mianowane przez rząd. W myśl nowej ustawy te stanowiska mają być obsadzane w izolacji od władzy wykonawczej.

- Prezes Jacek Kurski przestaje być prezesem z dniem rozstrzygnięcia konkursu, ale nie później, niż 15 października - kończyła swoją wypowiedź Lichocka. W sierpniu przygotujemy konkurs i ogłosimy warunki.

Ponadto politycy PiS liczą na publikację audytu z działania TVP w najbliższym czasie.

Krzysztof Czabański (PiS), członek Rady Mediów Narodowych mówił o możliwych scenariuszach po odwołaniu ze stanowiska prezesa TVP Kurskiego:

- Są dwie propozycje (kandydatów na tymczasowego szefa TVP -red.) złożone w tej sprawie - nie ujawnił kto był drugą osobą.

Jacek Kurski został powołany na prezesa TVP przez ministra skarbu Dawida Jackiewicza w styczniu 2016 roku na podstawie ustawy nazywanej małą nowelą medialną.

Opozycja nazywała styczniową nominację Kurskiego upartyjnieniem mediów, ze względu na przeszłość Jacka Kurskiego. Kurski był aktywnym politykiem, który był odpowiedzialny za kampanie wyborcze Prawa i Sprawiedliwości w pierwszych latach XXI wieku. W latach gdy partia była opozycją do rządów PO-PSL popadł w konflikt z Jarosławem Kaczyńskim.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA