Mateusz Morawiecki: LOT nie może otrzymać kolejnej pomocy publicznej

Mateusz Morawiecki: LOT nie może otrzymać kolejnej pomocy publicznej
Mateusz Morawiecki w Kielcach. (fot. twitter.com).

LOT nie może otrzymać kolejnej pomocy publicznej, dlatego szukamy inwestora - powiedział w środę dziennikarzom w Kielcach wicepremier i minister rozwoju Mateusz Morawiecki. Potwierdził, że prowadzone są rozmowy z potencjalnymi inwestorami, także z Chin.

"Przejęliśmy PLL LOT po naszych poprzednikach w dramatycznej sytuacji finansowej. LOT jest dzisiaj naszym narodowym przewoźnikiem, którego staramy się za wszelką cenę ocalić. Jest bardzo zadłużony" - powiedział dziennikarzom wicepremier Morawiecki. Dodał, że "bardzo dobrą robotę robi w tej sprawie minister Jackiewicz".

Wicepremier zaznaczył, że brak narodowego przewoźnika spowodowałby, że Polska stałaby się "bardziej peryferyjnym krajem". "Niemniej, poprzednia władza udzieliła już pomocy publicznej, my nie możemy udzielić kolejnej i szukamy inwestora. Zgodnie z prawem Unii Europejskiej przewoźnik spoza Unii nie może przejąć więcej niż 49 proc. akcji przewoźnika z wewnątrz UE, dlatego rozmawiamy z potencjalnymi inwestorami m.in. z Chin" - poinformował. Dodał, że od pierwszych tego typu informacji do zakończenia transakcji jest z reguły "bardzo długa droga".

Podczas środowej wizyty w Kieleckim Parku Technologicznym wicepremier podkreślił szczególną rolę infrastruktury w rozwoju gospodarczym województwa świętokrzyskiego. "Na pewno trzeba je połączyć komunikacyjnie z resztą Polski, bo choć leży w centralnym miejscu (…) brakuje tutaj dobrych połączeń. Ani droga krajowa numer 7 nie jest zakończona, ale są też inne ważne szlaki jak DK 74 czy połączenia kolejowe. Na to będziemy kładli duży nacisk w naszym planie infrastrukturalnym" - zapowiedział.

Morawiecki zwrócił także uwagę na rozwojowe szanse, jakie stoją m.in. przed Świętokrzyskimi Kopalniami Surowców Mineralnych "w przededniu nowej fali budowy dróg, dróg ekspresowych i autostrad". Wskazał na znaczenie potencjału przemysłu obronnego (zakłady Mesko w Skarżysku - Kamiennej), oraz turystyki i rolnictwa.

Przypomniał także o wsparciu przemysłu hutniczego, który jak zauważył "cierpiał w ostatnich 12-18 miesiącach na dumping cenowy z Białorusi, Rosji i Chin". "Poprzez zdecydowaną naszą akcję w Brukseli doprowadziliśmy do wszczęcia procedur antydumpingowych i zmniejszenia presji cenowych" - powiedział. Ma to znaczenie dla "jednego z kluczowych inwestorów" na terenie województwa czyli Huty Celsa w Ostrowcu Świętokrzyskim.

Minister spotkał się także z przedsiębiorcami działającymi w Kieleckim Parku Technologicznym oraz młodymi właścicielami start-upów.

Kielecki Park Technologiczny znajduje się w poprzemysłowej, północno-zachodniej części Kielc. Został powołany w 2008 r., a otwarcie jego obiektów - inkubatora w 2011 r. i centrum technologicznego w 2012 r. - umożliwiała inwestycja współfinansowana ze środków Programu Operacyjnego Rozwój Polski Wschodniej. Wartość tego projektu, realizowanego przez miasto Kielce, wyniosła ponad 86 mln zł, z czego 91 proc. pochodziło ze środków unijnych.LOT

 

Nie przegap najważniejszych wiadomościObserwuj nas w Google NewsObserwuj nas w Google News
×

SŁOWA KLUCZOWE

FORUM TYMCZASOWO NIEDOSTĘPNE

W związku z ciszą wyborczą dodawanie komentarzy zostało tymczasowo zablokowane.

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!