Marszałkowie Sejmu i Senatu spotkali się z ambasadorami

Marszałkowie Sejmu i Senatu spotkali się z ambasadorami
Spotkanie odbyło się w ramach Dorocznej Narady Ambasadorów, która potrwa do piątku (8 września) (fot. Senat/twitter)

Marszałkowie Sejmu - Marek Kuchciński i Senatu - Stanisław Karczewski spotkali się z kierownictwem MSZ i ambasadorami. Tematami rozmów była rola dyplomacji parlamentarnej, przyszłość UE i kwestie związane z Polonią.

• Biuro prasowe Kancelarii Senatu podało, że marszałek Karczewski podkreślał w rozmowie z ambasadorami, że polityka zagraniczna i obronność to dwa obszary, w których jest potrzebny konsensus polityczny.

• Marszałek Senatu mówił też o roli dyplomacji parlamentarnej.

• Podkreślił, że ważną dla Senatu dziedziną kontaktów zagranicznych jest opieka nad Polonią i Polakami za granicą.

Spotkanie odbyło się w ramach Dorocznej Narady Ambasadorów, która potrwa do piątku (8 września). Uczestniczą w niej ambasadorowie, kierownicy przedstawicielstw dyplomatycznych, kandydaci na ambasadorów oraz kadra kierowniczej Ministerstwa Spraw Zagranicznych. Gośćmi będą także szefowie MSZ Słowacji i Estonii oraz ministrowie polskiego rządu. Oprócz członkostwa Polski w Radzie Bezpieczeństwa ONZ oraz problematyki europejskiej, wśród tematów narady są m.in. kwestie bezpieczeństwa, dyplomacji publicznej, kulturalnej i ekonomicznej.

Jak podaje na swojej stronie internetowej Kancelaria Sejmu, marszałek Kuchciński przedstawił zgromadzonym informację o międzynarodowej działalności Sejmu w ciągu ostatniego roku. Mówił m.in. o intensywnej współpracy w ramach Grupy Wyszehradzkiej, przypadającej na czas polskiej prezydencji w Grupie. Przywołał inicjatywy kulturalne i społeczne tworzące "rozpoznawalność marki V4".

Marszałek Sejmu przypomniał też, że Sejm był inicjatorem i gospodarzem dwóch szczytów: ubiegłorocznego spotkania "Solidarność i Suwerenność" z udziałem przewodniczących jedenastu parlamentów państw sąsiadujących z UE, oraz tegorocznej konferencji #EUROWAW2017 z udziałem przedstawicieli 23 parlamentów. "U źródeł tej inicjatywy legło przekonanie, że o współpracy należy debatować w gronie wszystkich państw europejskich bez względu na to, czy są członkami UE" - cytuje marszałka Kancelaria Sejmu.

Biuro prasowe Kancelarii Senatu podało, że marszałek Karczewski podkreślał w rozmowie z ambasadorami, że polityka zagraniczna i obronność to dwa obszary, w których jest potrzebny konsensus polityczny. Według marszałka zgoda polityczna w kwestiach polityki zagranicznej mogłaby wzmocnić pozycję Polski na arenie międzynarodowej. Karczewski dodał, że Polacy mają być z czego dumni: Polska rozwija się w bardzo dobrym tempie, mamy niskie bezrobocie i duże sukcesy gospodarcze.

Marszałek Senatu mówił też o roli dyplomacji parlamentarnej. Według Karczewskiego dyplomacja parlamentarna poprzez stałe rozmowy bilateralne z senatorami i przewodniczącymi senatów innych państw, tworzy atmosferę dla dobrych kontaktów. Marszałek dziękował też ambasadorom za wsparcie logistyczne i merytoryczne udzielane senatorom zaangażowanym w kontakty międzynarodowe. Podkreślił, że jednym z warunków wzmocnienia pozycji Polski w Unii Europejskiej jest aktywna polityka w Europie Środkowo-Wschodniej, polegająca na poszukiwaniu wspólnych interesów i ich obronie poprzez skoordynowane działania.

Karczewski podkreślił, że ważną dla Senatu dziedziną kontaktów zagranicznych jest opieka nad Polonią i Polakami za granicą. "Polonia to wielki kapitał dla naszego kraju i dlatego zabiegamy o wzrost pieniędzy na opiekę nad Polonią" - cytuje Karczewskiego Kancelaria Senatu. Dodał, że Senat zyskał obietnicę, że w przyszłym roku ten budżet wzrośnie z 75 mln do 80 mln zł. Podkreślał, że "kiedyś Polonia wspierała Polskę, a teraz my chcemy chronić polskie dziedzictwo poza granicami, chcemy, by młodzi ludzie, którzy wyjechali mówili po polsku i, by ich dzieci mówiły w ojczystym języku".

Marszałek Senatu podkreślił, że nabiera tempa debata o przyszłości Unii Europejskiej, a "ścisłe powiązanie losów Polski i Unii oznacza, że nasz głos w tej debacie musi być słyszalny, a nasze argumenty - jasne i przekonujące". Zaznaczył, że Polska nie jest tylko oponentem projektu Europy dwóch prędkości, ale proponuje konkurencyjną koncepcję Unii opartej na współpracy suwerennych państw i dbającej o jak największą spójność wewnętrzną".

 

Nie przegap najważniejszych wiadomościObserwuj nas w Google NewsObserwuj nas w Google News
×

FORUM TYMCZASOWO NIEDOSTĘPNE

W związku z ciszą wyborczą dodawanie komentarzy zostało tymczasowo zablokowane.

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!