REKLAMA

Mariusz Błaszczak: W MSWiA powstanie Biuro Nadzoru Wewnętrznego

  • Autor: PAP/JS
  • 10 marca 2017 14:46
Mariusz Błaszczak: W MSWiA powstanie Biuro Nadzoru Wewnętrznego Mariusz Błaszczak (fot.mswia.gov.pl)

W MSWiA powstanie Biuro Nadzoru Wewnętrznego, które będzie się zajmować m.in. nieprawidłowościami w służbach mundurowych.

Jak podkreślał wielokrotnie szef MSWiA Mariusz Błaszczak nadzór ministra nad służbami jest niewystarczający. "Służby muszą działać w sposób przejrzysty a minister musi mieć nad nimi realny, a nie teoretyczny nadzór. Nowe przepisy pozwolą na lepszą kontrolę i zarazem usprawnią funkcjonowanie formacji podległych MSWiA" - mówił minister cytowany w komunikacie resortu.

W myśl projektu BNW zajmie się wszelkimi nieprawidłowościami w pracy funkcjonariuszy, w tym przypadkami łamania prawa czy naruszenia etyki zawodowej. Biuro ma również weryfikować kandydatów na wyższe stanowiska w policji, Państwowej Straży Pożarnej, Straży Granicznej i BOR. Ma sprawdzać, czy nie popełniali oni nadużyć lub nie przekraczali swoich kompetencji.

Jak podkreśla MSWiA nadal będą istnieć Biura Spraw Wewnętrznych, które działają w komendach głównych policji i Straży Granicznej. BNW ma działać niezależnie od nich na wyższym szczeblu. Będzie też mogło zlecać im wykonanie pewnych czynności sprawdzających. Biuro nie będzie posiadać uprawnień śledczych.

Skomentuj (1 komentarzy)

  • Cyborg28 2017-03-10 19:47:20
    Pomysł o powołaniu w MSWiA Biura Nadzoru Wewnętrznego, które będzie się zajmować m.in. nieprawidłowościami w służbach mundurowych, jest chyba słuszne, bo nikt nie powinien pozostawać bez "nadzoru". Ale, żeby to miało sens, trzeba natychmiast powołać komórkę do nadzorowania B N W,
    aby się to nowe biuro nie wykoślawiło.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA