Marcin Warchoł: Nie można zabronić posłom głosowania w jaki sposób chcą

Marcin Warchoł: Nie można zabronić posłom głosowania w jaki sposób chcą
Można sobie wyobrazić sytuację, w której uchwała zostanie podjęta większością trzydziestu głosów, a konstytucja takiej większości nie zna - powiedział wiceminister (Marcin Warchoł, fot. ms.gov.pl)

Konstytucja nie zna zasady "jeden głos, jeden poseł". W ciałach kolegialnych, takich jak Sejm ona nie występuje - ocenił wiceminister sprawiedliwości Marcin Warchoł. Odniósł się w ten sposób do zaproponowanego przez prezydenta mechanizmu wyboru członków KRS.

W poniedziałek (25 września) prezydent Andrzej Duda zaprezentował swoje projekty ustaw o Krajowej Radzie Sądownictwa i o Sądzie Najwyższym. W odniesieniu do KRS zaproponował m.in. mechanizm wyboru członków KRS-sędziów. Początkowo zakładał on, że gdy w terminie dwóch miesięcy Sejm nie wybierze większością 3/5 głosów sędziów do KRS, to wyboru spośród kandydatów zgłoszonych Sejmowi będzie dokonywał prezydent. To wymagało jednak zmiany konstytucji, na co nie zgadzały się PO i Nowoczesna. Duda przedstawił więc nową propozycję - zgodnie z nią, gdy nie uda się w Sejmie wybrać członków KRS większością 3/5 głosów, w kolejnym etapie każdy poseł będzie mógł głosować tylko na jednego kandydata.

Pytany o to wiceminister sprawiedliwości Marcin Warchoł powiedział, że konstytucja "nie zna zasady jeden poseł, jeden głos, jeżeli chodzi o podejmowanie uchwał". "Występuje ona w wyborach powszechnych, natomiast w ciałach kolegialnych typu Sejm, ona nie występuje" - powiedział dziennikarzom w Sejmie. Dodał, że w tej sprawie ma też "wątpliwości praktyczne".

Czytaj też: Prezydent i PiS łamią konstytucję

"Można sobie wyobrazić sytuację, w której uchwała zostanie podjęta większością trzydziestu głosów, a konstytucja takiej większości nie zna" - mówił. Dodał, że problemem może być też sytuacja, kiedy "np. dwustu posłów będzie chciało głosować na jednego sędziego".

"Co wtedy będzie? Nie można zabronić posłom głosowania w jaki sposób chcą. Gdyby nagle 460 posłów wybrało jednego sędziego, to okazałaby się, że nie ma kto wybrać pozostałych" - ocenił.

Zastrzegł jednocześnie, że są to jego "prywatne wątpliwości", których nie konsultował z ministrem sprawiedliwości Zbigniewem Ziobrą.

 

Nie przegap najważniejszych wiadomościObserwuj nas w Google NewsObserwuj nas w Google News
×

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Marcin Warchoł: Nie można zabronić posłom głosowania w jaki sposób chcą

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!