REKLAMA

Manewry NATO na Bałtyku

  • Autor: pt/pap
  • 02 czerwca 2016 21:03
Manewry NATO na Bałtyku Baltops 2016 potrwają do 19 czerwca. Będą się odbywały na terytorium Estonii, Finlandii, Niemiec, Szwecji i Polski

• Wielkie manewry NATO w rejonie Morza Bałtyckiego, Baltops 2016, rozpoczynają się 3 czerwca  z udziałem 6 tys. żołnierzy z 17 państw członkowskich i partnerskich sojuszu.
• To już 44. edycja tych ćwiczeń.

Baltops 2016 potrwają do 19 czerwca. Będą się odbywały na terytorium Estonii, Finlandii, Niemiec, Szwecji i Polski oraz na wodach międzynarodowych - informuje portal defence24.pl.

Organizatorem manewrów jest Dowództwo Morskich Sił Uderzeniowych i Wsparcia NATO (ang. Naval Striking and Support Forces NATO - STRIKFORNATO). W szkoleniu ma wziąć udział ponad 40 okrętów.

NATO podkreśla na swym portalu internetowym, że celem ćwiczeń jest m.in. zademonstrowanie przywiązaniu sojuszu do zapewnienia bezpieczeństwa i stabilności regionu Morza Bałtyckiego.

Portal defence24.pl odnotowuje, że w fazie taktycznej ćwiczeń Polska będzie pełniła rolę gospodarza. Jak podkreślił kontradmirał Mirosław Mordel, pozwoli nam to na "doskonalenie procedur logistycznego zabezpieczenia sił sojuszniczych".

W Baltops 2016 będą brały udział polskie samoloty, w tym myśliwce F-16, okręty oraz kompania zmechanizowana.

Magnus Nordenman, dyrektor Brent Scowcroft Center on International Security Atlantic Council w Waszyngtonie, podkreślił w analizie na portalu Instytutu Morskiego USA, że Baltops 2016 to "ważna wiadomość dla Rosji".

Ćwiczenia te pokazują "determinację Stanów Zjednoczonych i NATO do operowania na Morzu Bałtyckim oraz przygotowania się na sytuacje, w których siły morskie będą musiały odegrać rolę w wymuszeniu dostępu do tego regionu, by wzmocnić narażone państwa bałtyckie podczas kryzysu lub wojny"

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA