Macierewicz: Silna armia gwarantem niepodległości Polski

Macierewicz: Silna armia gwarantem niepodległości Polski
Macierewicz przemawiał nad Grobem Nieznanego Żołnierza (fot.twitter.com/MON_GOV_PL)

• Minister Obrony Narodowej Antoni Macierewicz wziął udział w obchodach 77. rocznicy wybuchu II wojny światowej.
• Silna armia jest gwarantem niepodległości Polski i pokoju w tej części Europy - powiedział Macierewicz podczas uroczystości na pl. Piłsudskiego w Warszawie

Przemawiając w południe przed Grobem Nieznanego Żołnierza szef MON powiedział m.in., że fundamentem zdolności, jakie Polacy pokazali w ciągu II wojny światowej, która - jak zaznaczył - "w Polsce skończyła się bardzo niedawno", była tradycja narodowa, wiara chrześcijańska, a także polska armia. Jak przypomniał minister, wojsko potrafiło się długo przeciwstawiać się okupantom ze wschodu i zachodu, wydało z siebie Żołnierzy Niezłomnych i przeniosło rycerskiego ducha niepodległej Polski aż do dnia odbudowy państwa polskiego.

"Siła armii polskiej jest gwarantem niepodległości naszego kraju i jest gwarantem pokoju w tej części Europy. To jest przesłanie, o którym musimy, szczególnie w rocznicę tego straszliwego napadu dwóch imperiów na Polskę i Europę, pamiętać" - podkreślił minister.

Macierewicz zaznaczył, że nie byłoby II wojny światowej, gdyby nie sojusz rosyjsko-niemiecki. "Tę prawdę Polska, Europa i świat musi zawsze pamiętać. Nie ma większej groźby dla pokoju europejskiego i światowego jak sprzysiężenie się totalitaryzmów przeciw wolności, demokracji i pokojowi" - powiedział szef MON.

Podkreślił też, że Polska była wówczas jedynym państwem Europy, które przeciwstawiło się obu najeźdźcom. "Nie było w Europie takiego narodu jak Polacy, który by odrzucił wszelkie propozycje kolaboracji, układu, podległości" - powiedział Macierewicz. Dodał, że za to spadły na Polaków straszliwe klęski, co po dzień dzisiejszy widać m.in. w Warszawie.

"To nie była straceńcza brawura. To była głęboka świadomość, że naród, który ulegnie przemocy totalitarnej, naród, który się sprzymierzy z totalitaryzmem, będzie musiał ulegać coraz głębszej degrengoladzie, będzie musiał ulegać coraz większej i głębszej samozagładzie, a w sytuacji Polski, znajdującej się między dwoma wielkimi imperiami, grozić to będzie utratą nie tylko tkanki fizycznej, ale także siły duchowej, ale także możliwości kiedykolwiek odzyskania niepodległości" - ocenił Macierewicz.

Dodał, że ta prawda dała wielką siłę Polakom, by walczyć przez następne kilkadziesiąt lat o odbudowę niepodległego państwa. "My się nigdy nie poddaliśmy. Nasze prawo wynika z krwi przelanej. Nasze prawo wynika ze zniszczonych miast i wsi, ale nasze prawo wynika także z wartości, jakie przenieśliśmy dla swoich rodaków i dla całego świata" - powiedział minister.

Szef MON dziękował kombatantom i weteranom, którzy - jak mówił - reprezentują "wielkość, siłę i ducha pokolenia niepodległej Polski". "Dzięki temu, że go nam przekazaliście, możemy dzisiaj mówić: Niech żyje Polska" - powiedział Macierewicz.

P.o. szefa Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk powiedział m.in., że w 1939 r. Polska ze swym światem wartości stanowiła całkowite zaprzeczenie dwóch totalitaryzmów, które chciały zawładnąć ówczesną Europą. "To była wojna o wszystko, o świat wartości, w których katalogu słowa niepodległość i wolność stały na pierwszym miejscu" - powiedział Kasprzyk.

W uroczystości przed Grobem Nieznanego Żołnierza uczestniczyli m.in. marszałek Sejmu Marek Kuchciński, wicemarszałek Senatu Maria Koc, prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz, ministrowie obrony oraz rodziny, pracy i polityki społecznej Antoni Macierewicz i Elżbieta Rafalska oraz liderzy ugrupowań parlamentarnych - Grzegorz Schetyna (PO), Paweł Kukiz (Kukiz'15) i Ryszard Petru (Nowoczesna). Byli także kombatanci i generalicja.

Podczas uroczystości odbyła się zmiana warty przed Grobem Nieznanego Żołnierza, odczytano apel pamięci (uwzględniający wprowadzone przez obecnego szefa MON fragmenty poświęcone ofiarom katastrofy smoleńskiej) a delegacje instytucji państwowych i organizacji pozarządowych złożyły na płycie grobu wieńce i wiązanki kwiatów.

Uroczystość na pl. Piłsudskiego była częścią obchodów Dnia Weterana Walk o Niepodległość i 77. rocznicy wybuchu II wojny światowej zorganizowanych w Warszawie przez Urząd ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych.

 

×

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Macierewicz: Silna armia gwarantem niepodległości Polski

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!