Lotnictwo: Rząd rozważa wycofanie się z Centralnego Portu Lotniczego

Lotnictwo: Rząd rozważa wycofanie się z Centralnego Portu Lotniczego
Rząd przychyla się do rozbudowy lotniska Modlin, tym samym maleją szanse na budowę Centralnego Portu Lotniczego. (fot.:pixabay.com/domena publiczna)

• W rządzie maleje poparcie dla budowy Centralnego Portu Lotniczego (CPL), który miałby powstać na równinie mazowieckiej.
• Zamiast inwestycji z Chińczykami, o którą walczyło jeszcze niedawno Ministerstwo Spraw Zagranicznych, ma być rozbudowany port lotniczy w Modlinie.
• Jak podaje Urząd Lotnictwa Cywilnego, w 2015 r. polskie lotniska odprawiły ponad 30 mln pasażerów.

Wedle informacji portalu Fly4free, gabinet Beaty Szydło w najbliższym czasie podejmie decyzję o przyszłości projektu Centralnego Portu Lotniczego (CPL). Rośnie prawdopodobieństwo, że lotnisko nie powstanie. Rozważaną alternatywą dla wartej 8 mln zł inwestycji będzie rozbudowa lotniska w Modlinie, w Warszawie.

Temat CPL był kluczową inwestycja o jaką w pierwszej połowie roku walczył szef MSZ, Witold Waszczykowski. W czasie wizyty w Pekinie szefa MSZ mówiło się o pozyskaniu dla tej lotniczej inwestycji inwestora z Państwa Środka.

Czytaj: Przedłużono obowiązywanie specustawy lotniskowej

- W rządzie projekt dużej rozbudowy Modlina ma znacznie większe poparcie niż budowa lotniska od zera - pisał na swoich stronach portal TVN24 BiŚ o sprawie.

Pomysł budowy Centralnego Portu Lotniczego pojawił się w 2006 r. Jego realizację przewidywano do 2030 r. - Optymalne miejsce na Centralny Port Lotniczy Polski (CPL) znajduje się na równinie mazowieckiej, 36 km na zachód od Warszawy, gdzie przedłużona na północ Centralna Magistrala Kolejowa przetnie się najpierw z autostradą A2 i nieco dalej z przyszłą transeuropejską magistralą dużej prędkości Berlin-Moskwa. Miejsce to wyznaczyli bezwiednie projektanci Centralnej Magistrali Kolejowej i A2 już 30 lat temu - piszą o projekcie lotniska projektodawcy.

Czytaj: Komisja Senatu rekomenduje przyjęcie zmiany Prawa lotniczego ws. PKBWL

Z danych Urzędu Lotnictwa Cywilnego (ULC) wynika, że w roku 2015 polskie lotniska obsłużyły 30 391 992 pasażerów. Ponad jedną trzecią z tej liczby odprawiło warszawskie lotnisko im. Chopina. Port lotniczy w stolicy zapewnił starty i lądowania dla 11 186 688 osób.

Zestawienie ULC polskich lotnisk zamyka Radom, który obsłużył tylko 670 pasażerów w 2015 r. Należy jednak pamiętać, że był to inauguracyjny rok dla lotów cywilnych z tego portu lotniczego.

 

×

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Lotnictwo: Rząd rozważa wycofanie się z Centralnego Portu Lotniczego

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!