REKLAMA

Lech Wałęsa pozwoli, aby w jego biurze spotkały się siły opozycji

 • Autor: PAP/MN
 • 22 grudnia 2016 11:53
Lech Wałęsa pozwoli, aby w jego biurze spotkały się siły opozycji Ja sam nie gram o nic, wszystkie stanowiska już miałem - mówi Lech Wałęsa. (fot. Facebook)

• Politycy Unii Europejskich Demokratów zaproponowali Lechowi Wałęsie, aby stał się mediatorem w sporze politycznym.
• Chodzi o to, aby w jego biurze w Gdańsku doszło do rozmów w sprawie zjednoczenia opozycji i stworzenia wspólnego programu.
• Nie mam wyjścia, muszę się w to włączyć – odpowiedział były prezydent.

W spotkaniu z Wałęsą ze strony Unii Europejskich Demokratów uczestniczyli przewodnicząca ugrupowania Elżbieta Bińczycka, przewodniczący Rady Politycznej UED Janusz Onyszkiewicz oraz posłowie tej partii Stanisław Huskowski i Jacek Protasiewicz.

"Przyjechaliśmy do pana prezydenta świadomi tego, że w Polsce potrzebne jest porozumienie pomiędzy siłami politycznymi, które nie mogą patrzeć na to, jak rujnowany jest nasz kraj przez rządy PiS-u" - powiedział dziennikarzom po spotkaniu Onyszkiewicz.

Jego zdaniem, potrzebne są rozmowy opozycji po to, żeby "w perspektywie doprowadzić jednak do połączenia sił i do odsunięcia PiS-u od władzy".

"Sądzimy, że takim miejscem, gdzie tego rodzaju rozmowy mogłyby się zacząć mogłoby być biuro pana prezydenta i mogłaby to być inicjatywa prezydenta Lecha Wałęsy. Mamy nadzieję, że do takiego spotkania na zaproszenie pana prezydenta dojdzie w przyszłym roku" - dodał Onyszkiewicz.

Zaznaczył, że może to być "początkiem bardziej ustrukturalizowanej współpracy i koordynacji rozmaitych działań po to, żeby wypracować w końcu jakieś rozwiązania, które można będzie przedstawić jako alternatywę wobec tego co robi PiS".

"Bardzo się cieszę, że coś podobnego mnie spotyka, a jednocześnie proszę ministra Janusza Onyszkiewicza, by w moim imieniu w Warszawie czynił działania w tym kierunku, z mojego pełnego upoważnienia i mojej prośby" - powiedział Wałęsa.

Podkreślił, że "musimy coś robić, musimy iść w tym dobrym kierunku, który zgłaszacie". "I jak najszybciej zorganizować się, by polskie zdobycze nie były w taki sposób prosty niszczone (…) W rok czasu zniszczono prawie połowę naszej pracy, naszych zdobyczy. W związku z tym nie mam wyjścia, muszę się włączyć. Ja sam nie gram o nic, wszystkie stanowiska już miałem, papieżem też nie będę" - mówił b. prezydent.

Czytaj też: Wałęsa dla "Politico": Muszą nas wyrzucić z UE

"Chodzi na razie o wspólne działanie, by albo nawrócić PiS na właściwe działanie, albo pomóc mu, by przestał niszczyć nasze zdobycze. Najważniejsze jest, żeby nie niszczono systemu politycznego: a nasz system stoi na trzech nogach i te trzy nogi są niezależne - jedna drugiej nie może wykańczać. Potem jest pytanie, czy wygrana w wyborach upoważnia do tak szerokiego działania jak to robi PiS, czy na tego typu działania trzeba się jeszcze raz spytać narodu" - mówił Wałęsa.

Onyszkiewicz pytany o to, kto będzie zaproszony do rozmów, odpowiedział: "Chodzi o skupienie przy jednym stole przynajmniej głównych sił opozycyjnych - mam tu na myśli nie tylko partie parlamentarne, ale też rozmaite organizacje, które działają na rzecz ochrony demokracji. Miejmy nadzieję, że lista uczestników będzie szeroka".

Skomentuj (9 komentarzy)

 • bezhipokryzji 2017-01-10 19:06:46
  Do Filip: A Ty kim jesteś ,że tak hojnie rozdajesz pogardliwe tytuły: cham , prostak wobec b. prezydenta Wałęsy, co Ty zrobiłeś dla Polski, pokaż swoje osiągnięcia Filipie z kon0pi. Ci co tak namiętnie krytykują, z gębą wymiocin, najczęściej w ważnych sprawach nie mają nic rzeczowego do powiedzenia. Dziś stuknęło bilion zadłużenia dla Polski, czeka Cię marna przyszłość : złodziejstwo albo pod kościół wypraszanie. To Ci zgotował PIS-owski rząd.
 • Jaro odważny inaczej 2017-01-09 14:34:03
  Do cichosza:
  Nikt nigdy nie udowodnił że Wałęsa był agentem. Analiza pisma trwa juz jakieś pół roku. Wiadomo natomiast że Jaro siedział pod kołdrą w czasie stanu wojennego. Jeżeli w ten sposób oceniasz jego mądrość, to rzeczywiście był mądrzejszy od Wałęsy. Nie wychylał się i miał spokój. O tym że jest tchórzem, świadczy też ilość ochroniarzy, którymi odgradza się od suwerena. Co do oleju w głowie, sprawa jest bardzo dyskusyjna. Nigdy żadnym geniuszem się nie wykazał a jeżeli ma jakieś zasługi to chyba w dzieleniu narodu. Co do płacenia, ciekawe kto zarobił na aferze telegrafu? Ciekawe tez co stało się z 4,5 miliardami które wszyscy musieliśmy dopłacić do SKOK? Wałęsa nigdy w żadne afery nie był umoczony a jego zarobkiem za pracę w Solidarności było internowanie.
  Na koniec, nagrody dostaje się za coś a najbardziej prestiżową na świecie, z całą pewnością.
 • cichosza 2017-01-09 12:37:11
  Do Jaro odważny inaczej: Nie ilość nagród w kieszenie a ilość oleju w głowie się liczy. A jaką masz gwarancję, że Bolek nie donosi obecnej polskiej albo amerykańskiej czy ruskiej bezpiece ??? Jeżeli Bolek w coś się "włącza", to znaczy, że na tym zarobi. Wszystkie wywiady tego świata, bardzo dobrze płacą - naiwny człowieku.
 • śpioch 2017-01-09 12:20:34
  Do Kaczor Klamczuch: Taki patriota, który najpierw działa pod dyktando bezpieki a potem kapitału amerykańskiego i Brukseli, jest zwykłą gnidą. Wałęsę internowali po to aby Jarek się nie obudził i nie ogłosił, że ten "patriota" ma na imię Bolek - baranie.
 • Kaczor Klamczuch 2016-12-22 15:56:23
  Jak Wałęsę internowali, Kaczyński spał do południa.
  Kaczyński się mści bo Wałęsa z jego świętej pamięci bratem, wywalił na zbite twarze dzięki czemu dłużej musieli czekać na dorwanie się do władzy.
  Wałęsie nikt do tej pory nic nie udowodnił a analiza grafologiczna trwa już pół roku. To typowy chwyt tej władzy - opluć przeciwnika bez względu na prawdę, niech się tłumaczy.
  Wałęsa to największy z żyjących polaków. Prawdziwy patriota.
 • Filip 2016-12-22 15:34:37
  Bolek to zwykły Prymityw ,Prostak i Cham był jest i będzie!!! Teraz tylko jak DESPERAT robi wszystko i mówi sam już nie wie Co,by obalić ten rząd!!! Boi się PRAWDY o"TW BOLKU" i Swoich Układach z Ubecją po 1989 roku !???
 • Agata 2016-12-22 15:07:40
  TW Bolek umie być tylko aktywny w opozycji. Gdy dostał się na stanowisko Prezydenta to wszystko spieprzył. Teraz przeszedł do opozycji to zapewne tam też spieprzy. POCHWALAM INICJATYWĘ!
 • Jaro odważny inaczej 2016-12-22 14:16:34
  Do TW BOLEK:
  A ile ty i twój nieinternowany Jaruś macie Nagród Nobla do kupy?
  Machnęło ciele ogonem i myśli że jest bykiem.
  99% ludzi na świecie nie wie kto to jest Kaczyński a 50% wir kto to jest Wałęsa. Choćby cały PIS stanął na głowie i znalazł następne 1.000 sfałszowanych teczek, nic tego nie zmieni.
  Wałęsa był odważny kiedy było potrzeba, Jaro jest odważny kiedy to nic nie kosztuje (chociaż też niezupełnie bo się wozi z 3 ochroniarzami naraz).
 • TW BOLEK 2016-12-22 12:14:47
  BEZ JAJ ŻEBY TEN FACET MIAŁ BYĆ AUTORYTETEM PROWADZĄCYM JAKIEŚ MEDIACJE - PRZECIEŻ TO ZWYKŁY KOD-OWICZREKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA