Kukiz'15: Kryzys wokół Trybunału Konstytucyjnego ma charakter polityczny

Kukiz'15: Kryzys wokół Trybunału Konstytucyjnego ma charakter polityczny
Jacek Wilk stwierdził, że w wyniku kryzysu "mamy 20 sędziów TK, bo Trybunał nie mógł stwierdzić nieważności uchwał Sejmu" (fot. twitter.com)

Sytuacja wokół TK jest pochodną sporu kompetencyjnego pomiędzy prezydentem Andrzejem Dudą i Sejmem poprzedniej kadencji; takie spory rozwiązuje Trybunał - twierdzi Jacek Wilk (Kukiz'15). Według niego z wnioskiem w tej sprawie powinien się zwrócić do TK I prezes Sądu Najwyższego.

Zdaniem polityka Kukiz'15 kryzys wokół Trybunału ma charakter polityczny, a nie prawny. Na konferencji w Sejmie Wilk mówił, że w wyniku tego kryzysu "mamy 20 sędziów TK, bo Trybunał nie mógł stwierdzić nieważności uchwał Sejmu".

Według niego, rozwiązanie sytuacji zawiera art. 189 konstytucji. Głosi on: "Trybunał Konstytucyjny rozstrzyga spory kompetencyjne pomiędzy centralnymi konstytucyjnymi organami państwa".

"Dziś mamy do czynienia właśnie ze sporem kompetencyjnym między Sejmem poprzedniej kadencji a prezydentem" - ocenił Wilk. Jak mówił, spór dotyczy de facto wyboru trzech sędziów, bo co do dwóch obie strony są zgodne, że zostali wybrani niezgodnie z konstytucją. "I TK powinien rozstrzygnąć ten spór" - przekonywał poseł Kukiz'15.

Jak mówił, wniosek w tej sprawie do Trybunału mogą złożyć m.in.: prezydent, premier, marszałkowie Sejmu i Senatu, prezes NIK, oraz I prezes Sądu Najwyższego. Ocenił, że większość z uprawnionych takiego wniosku nie złoży "z oczywistych, politycznych względów", a najbardziej prawdopodobne jest to, że taki wniosek może złożyć I prezes SN Małgorzata Gersdorf. Dlatego polityk zapowiedział, że jeszcze w tym tygodniu wyśle do niej pismo z prośbą w tej sprawie. Wyraził nadzieję, że to pomoże "rozwiązać problem w sposób cywilizowany".

Krzysztof Michałowski z Biura Prasowego Sąd Najwyższy powiedział, że gdy pismo w tej sprawie wpłynie, to SN odniesie się do niego.

Wilk przekonywał, że TK nie tylko może rozstrzygnąć spór kompetencyjny, ale i wydać "orzeczenie wstępne, rodzaj postępowania zapobiegawczego", w którym wskaże, w jakim składzie może zająć się sprawą. "To bardzo ułatwiłoby to postępowanie Trybunałowi" - ocenił Wilk.

Ponadto - przekonywał - o ile generalnie orzeczenia TK wchodzą w życie w momencie opublikowania ich w Dzienniku ustaw, o tyle takiego wymogu nie ma zapisanego w przypadku art. 189 konstytucji. "Konstytucja wyraźnie pomija w tym przypadku obowiązek publikacji" - powiedział Wilk.

"Co bardzo ważne, można zatem założyć, że wyrok ws. kompetencji wszedłby w życie w momencie ogłoszenia; odpada ta blokada, że drukarz postanowił nie drukować albo wstrzymać drukowanie" - dodał.

3 grudnia TK uznał, że niekonstytucyjny jest przepis ustawy o TK z czerwca 2015 r. będący podstawą wyboru przez Sejm poprzedniej kadencji dwóch nowych "grudniowych" sędziów. Wybór pozostałej trójki - w miejsce sędziów, których kadencja minęła na początku listopada - był konstytucyjny. Ponadto TK uznał, że niezgodny z konstytucją jest przepis ustawy ws. zaprzysięgania sędziów TK przez prezydenta RP - rozumiany inaczej niż jako zobowiązujący go do niezwłocznego zaprzysiężenia sędziów.

8 października Sejm poprzedniej kadencji wybrał pięciu nowych sędziów TK. Trzej zostali wybrani w miejsce sędziów, których kadencja wygasała 6 listopada (w trakcie kadencji poprzedniego Sejmu), a dwaj - w miejsce sędziów, których kadencja wygasa 2 i 8 grudnia (w trakcie kadencji obecnego Sejmu).

 

×

KOMENTARZE (1)

Do artykułu: Kukiz'15: Kryzys wokół Trybunału Konstytucyjnego ma charakter polityczny

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!