Krzysztof Szczerski: Podpisanie ustaw o SN i KRS to kwestia dni

Krzysztof Szczerski: Podpisanie ustaw o SN i KRS to kwestia dni
Prezydent swoją decyzję o KRS i SN ogłosi osobiście - powiedział Szczerski (Krzysztof Szczerski, fot.prezydent.pl)

Jeśli prezydent Andrzej Duda dokona pozytywnej oceny ustaw o SN i KRS, to myślę, że to kwestia właśnie dni, kiedy te ustawy będą podpisane - powiedział szef gabinetu prezydenta Krzysztof Szczerski.

• Decyzja prezydenta ws. ustaw o SN i KRS to raczej kwestia dni niż tygodni - powiedział Szczerski.

• Andrzej Duda musi sprawdzić, czy wracające do niego z parlamentu ustawy są zgodne z jego intencją - wyjaśnił.

• To jest kwestia oceny efektu prac parlamentarnych wobec własnych ustaw - zaznaczył.

W piątek (15 grudnia) wieczorem Senat przyjął bez poprawek nową ustawę o Sądzie Najwyższym oraz nowelizację ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa - autorstwa prezydenta Andrzeja Dudy. Ustawy czekają na decyzję prezydenta.

Szczerski powiedział w radiowej Jedynce, że prezydent swoją decyzję ogłosi osobiście. Na pytanie, kiedy, odpowiedział: "Nie spodziewałbym się, żeby to było za jakiś dłuższy czas, to raczej kwestia dni niż tygodni. Dlatego, że prezydent jest wnioskodawcą tych projektów i to, co dzisiaj musi - po rekomendacjach swoich prawników, którzy przecież uczestniczyli przecież w całym procesie legislacyjnym - to sprawdzić, czy ustawy, które wróciły do niego z parlamentu są zgodne z jego intencją jako wnioskodawcy".

"Jeśli takiej oceny pozytywnej dokona, to myślę, że to kwestia właśnie dni, a nie tygodni, kiedy te ustawy będą podpisane" - powiedział.

Czytaj też: Łapiński o ustawach KRS i SN: warunki, o których mówił prezydent zostały spełnione

"To nie zabierze na pewno dużo czasu" - zapewnił szef gabinetu prezydenta, podkreślając, że praca nad tymi ustawami jest czymś innymi niż analiza projektów rządowych czy parlamentarnych. "To jest kwestia oceny efektu prac parlamentarnych wobec własnych ustaw" - powiedział Szczerski.

Ustawa o SN wprowadza możliwość składania do SN skarg nadzwyczajnych na prawomocne wyroki polskich sądów, w tym z ostatnich 20 lat. W SN powstaną dwie nowe izby - Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych oraz Dyscyplinarna - z udziałem ławników wybieranych przez Senat. Ta druga będzie prowadziła postępowania dyscyplinarne wobec sędziów i przedstawicieli innych zawodów prawniczych. Ustawa przewiduje też przechodzenie sędziów SN w stan spoczynku po ukończeniu 65. roku życia, z możliwością przedłużania tego przez prezydenta RP (dziś ten wiek to 70 lat).

Nowelizacja ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa wprowadza wybór 15 członków KRS-sędziów na wspólną czteroletnią kadencję przez Sejm - dotychczas wybierały ich środowiska sędziowskie. Każdy klub poselski ma wskazywać nie więcej niż 9 możliwych kandydatów. Izba ma ich wybierać co do zasady większością 3/5 głosów - głosując na ustaloną przez sejmową komisję listę 15 kandydatów, na której musi być co najmniej jeden kandydat wskazany przez każdy klub. W przypadku niemożności wyboru większością 3/5 głosowano by na tę samą listę, ale o wyborze decydowałaby bezwzględna większość głosów.

 

×

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Krzysztof Szczerski: Podpisanie ustaw o SN i KRS to kwestia dni

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!