REKLAMA

Krzysztof Michałkiewicz: Program "za życiem" - kompleksowy, bez ograniczeń czasowych

  • Autor: PAP/MN
  • 17 stycznia 2017 08:08
Krzysztof Michałkiewicz: Program "za życiem" - kompleksowy, bez ograniczeń czasowych Poszczególne rozwiązania będą wprowadzone poprzez zmiany ustawowe - mówi Michałkiewicz. (fot. MRPiPS)

• Program "za życiem" ma być programem kompleksowym, wieloletnim, bez ograniczeń czasowych - zapowiedział we wtorek (17 stycznia) wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej Krzysztof Michałkiewicz.
• Dodał, że na realizację programu są zapewnione środki budżetowe.

"4 listopada (2016 roku) została uchwalona ustawa za życiem, która w artykule 12 nakładała na rząd obowiązek przyjęcia do końca roku programu 'za życiem', ten program rząd 20 grudnia przyjął uchwałą. Faktycznie mamy w tej chwili program, który od 1 stycznia zaczął być realizowany" - powiedział Michałkiewicz we wtorek w Programie I Polskiego Radia.

Jak przekonywał, program "za życiem" ma być programem kompleksowym, wieloletnim, bez ograniczeń czasowych. "On (program) jest w tej chwili przygotowywany do realizacji, program jest przewidziany bezterminowo, mamy harmonogram na pierwszych pięć lat, i także zapewnione środki budżetowe" - zadeklarował wiceminister.

"Poszczególne rozwiązania będą wprowadzone poprzez zmiany ustawowe, poprzez stworzenie nowych aktów legislacyjnych, poprzez ogłaszanie różnego rodzaju konkursów, więc ten proces realizacji programu jest oczywiście rozłożony na raty. W tej chwili do prac rządu wpisaliśmy zmiany ustawy o rehabilitacji i innych ustaw; chcemy, żeby od 1 lipca taki pakiet pierwszych rozwiązań wszedł w życie" - powiedział Michałkiewicz.

Wcześniej Michałkiewicz informował, że na program "Za życiem" w ciągu 5 lat jego realizacji zaplanowano 3,7 mld zł; w 2017 r. na ten cel będzie przeznaczonych 511 mln zł.

20 grudnia Rada Ministrów podjęła uchwałę ws. przyjęcia programu "za życiem". Rodziny w ramach programu "za życiem" będą mogły liczyć m.in. na 120 godzin rocznie tzw. opieki wytchnieniowej, preferencje w programie "Mieszkanie plus", łatwiejszy dostęp do rehabilitacji.

Powstanie programu premier Beata Szydło zapowiedziała na początku października 2016 roku, kiedy Sejm odrzucił obywatelski projekt ustawy zakazujący całkowicie przerywania ciąży.

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA