XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

Krzysztof Czabański wątpi, by sprawozdanie KRRiT zostało przyjęte

Krzysztof Czabański wątpi, by sprawozdanie KRRiT zostało przyjęte
Nieprzyjęcie sprawozdania KRRiT z jej działalności w 2015 r., oznaczałoby automatyczne wygaśnięcie kadencji całego jej składu rady. (fot. twitter.com)

· Wiceminister Krzysztof Czabański zakłada, że nieprzyjęcie w kwietniu sprawozdania Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji przez sejm lub prezydenta może być częścią szerszego projektu zmian w mediach.
· W ocenie polityka większość parlamentarna nie ocenia dobrze działania mediów w ostatnich latach.
· Zmiana osobowa składu KRRiT, wymuszona nieprzyjęciem sprawozdania zapewnić ma, w ocenie Czabańskiego łatwość zmiany mediów z publicznych w narodowe.

- Nieprzyjęcie w kwietniu sprawozdania KRRiT oznaczałoby konieczność wyboru jej nowego składu i pozwoliłoby na harmonijne dokończenie reformy mediów publicznych - powiedział wiceminister kultury ds. reformy mediów publicznych Krzysztof Czabański.

- Nie chcę przesądzać, bo decyzję w sprawie tego sprawozdania (KRRiT-red.) będą podejmować autonomicznie parlament i pan prezydent, ale sądząc z ocen pana prezydenta oraz większości parlamentarnej i działania mediów publicznych w ostatnim roku, trudno mi sobie wyobrazić, żeby to sprawozdanie zostało zaakceptowane - powiedział Czabański.

Nieprzyjęcie sprawozdania KRRiT z jej działalności w 2015 r., oznaczałoby automatyczne wygaśnięcie kadencji całego jej składu, a przed Sejmem, Senatem i prezydentem postawiłoby zadanie wyboru nowej Rady. Zdaniem Czabańskiego to idealny moment na dokończenie przygotowywanej m.in. przez niego reformy mediów publicznych, która przekształci je ze spółek prawa handlowego w kierowane jednoosobowo państwowe osoby prawne.

- Wówczas cała operacja przekształcenia i odseparowania mediów, do tej pory publicznych, od KRRiT, będzie biegła we współpracy i harmonii z samą Krajową Radą, wszystkimi ciałami przedstawicielskimi oraz tymi, które utworzą Radę Mediów Narodowych. Myślę, że to byłby dobry moment, żeby procedować i uchwalić tzw. dużą ustawę medialną - dodał Czabański.

Przeczytaj o zwolnieniach w mediach publicznych.

Projekt ustawy o mediach narodowych, zakłada, że Telewizja Polska, Polskie Radio i Polska Agencja Prasowa staną się mediami narodowymi; zostaną przekształcone w państwowe osoby prawne zarządzane przez dyrektorów; nadzór nad nimi będzie należał do Rady Mediów Narodowych. Jak zapisano w projekcie, stosunek pracy pracownika nawiązany przed dniem przekształcenia wygaśnie z upływem trzech miesięcy po dniu ogłoszenia ustawy, chyba że do tego czasu strony zawrą umowę przewidującą dalsze trwanie stosunku pracy.

 

Nie przegap najważniejszych wiadomościObserwuj nas w Google NewsObserwuj nas w Google News
×

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Krzysztof Czabański wątpi, by sprawozdanie KRRiT zostało przyjęte

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!