Kryzys migracyjny: Polskie MSZ chce, by Komisja zapomniała o kwotach uchodźców

Kryzys migracyjny: Polskie MSZ chce, by Komisja zapomniała o kwotach uchodźców
Konrad Szymański apeluje do Komisji Europejskiej o wycofanie się z pomysłu relokacji uchodźców. (fot.:twitter.com/MSZ_RP)

• Polskie MSZ proponuje zarzucić pomysł relokowania migrujących z Bliskiego Wschodu.
• Takie rozwiązanie nie po raz pierwszy miała proponować Komisja Europejska (KE).
• Kluczowe zdanie w temacie ma rząd Niemiec, gdzie pojawiły się tendencje do ograniczenia liczby przyjmowanych ludzi w Europie.

W Brukseli trwały kolejne rozmowy na poziomie ministerialnym, które starają się wypracować stanowisko Unii Europejskiej (UE) wobec napływu ludzi do Unii z Bliskiego Wschodu.

Z ramienia polskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych (MSZ) w negocjacjach udział brał Konrad Szymański, wiceminister spraw zagranicznych ds. europejskich.

Informacyjna Agencja Radiowa (IAR) podała, że w ostatni wtorek (12 września) Szymański przedstawił w europejskiej stolicy pomysł, by Komisja Europejska "wycofała się z propozycji dotyczącej stałego podziału uchodźców między unijne kraje".

Tłumaczył, że UE powinna skupić się na ochronie granic zewnętrznych, a nie na redystrybucji już przybyłych.

Kluczowe zdanie mają Niemcy

W ostatnich dniach zauważyć można było zmianę kierunku Niemiec w polityce migracyjnej. Wpierw Kanclerz Angela Merkel podniosła temat w wywiadzie prasowym i przyznała, że skala napływu ludzi na stary kontynent przerosła jej oczekiwania.

Potem regionalne wybory do landów pokazały rosnące poparcie dla partii populistycznych, budujących popularność na kwestii migrantów. CDU-CSU (formacja rządząca RFN) zmieniła więc swoje własne podejście.

w piątek (9 września) partia odbyła zamknięte posiedzenie zarządu. Rozważano postulat wprowadzenia ustawowego górnego pułapu 200 tys. przyjmowanych imigrantów rocznie u naszego zachodniego sąsiada.

Temat będzie obecny na spotkaniu liderów UE w Bratysławie.

UE wraca do tematu

Temat podziału migrantów między kraje UE wracał już kilkakrotnie do debaty europejskiej.

W ubiegłym roku decyzją większości krajów zapadła zgoda na przyjęcie 160 tysięcy osób. Kilka miesięcy temu Komisja Europejska (KE) przedstawiła kolejną propozycję przy okazji reformy prawa azylowego.

Trwa analiza tych propozycji.

 

Nie przegap najważniejszych wiadomościObserwuj nas w Google NewsObserwuj nas w Google News
×

FORUM TYMCZASOWO NIEDOSTĘPNE

W związku z ciszą wyborczą dodawanie komentarzy zostało tymczasowo zablokowane.

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!