REKLAMA

Kosiniak-Kamysz: będziemy przekonywać do poparcia naszego projektu w sprawie TK

  • Autor: pt/pap
  • 24 maja 2016 13:00
Kosiniak-Kamysz: będziemy przekonywać do poparcia naszego projektu w sprawie TK Władysław Kosiniak-Kamysz (fot.wnp.pl)

• Będziemy przekonywać wszystkie kluby, by poparły nasz projekt - powiedział we wtorek szef PSL Władysław Kosiniak-Kamysz przed spotkaniem ws. sytuacji wokół Trybunału Konstytucyjnego.
• Według ludowców przyjęcie ich projektu byłoby najlepszym kompromisem.

Kosiniak-Kamysz podkreślił na briefingu prasowym w Sejmie, że zaplanowane na godz. 14 spotkanie, w którym mają wziąć udział przedstawiciele wszystkich klubów parlamentarnych jest "dobrym sygnałem".

Dodał, że ludowcy będą na nim prezentować swój projekt nowelizacji ustawy o TK. "Będziemy przekonywać, by wszystkie kluby jak najszybciej się przyłączyły i zaczęły prace nad tym projektem" - mówił szef PSL.

Według niego "nie ma innego sposobu" na rozwiązanie konfliktu wokół TK niż poparcie rozwiązań zawartych w projekcie PSL. Zakłada on m.in przejście w stan spoczynku sześciu sędziów TK, trzech wybranych w poprzedniej kadencji Sejmu i trzech w obecnej, a także wybór nowych sędziów większością 2/3 głosów.

Autorzy projektu chcą przekazać kompetencje do zarządzenia ogłoszenia orzeczenia TK samemu Trybunałowi, z jednoczesnym wprowadzeniem przepisu, że nieogłoszone dotychczas orzeczenia podlegają ogłoszeniu "w starym trybie" - czyli przez Prezesa Rady Ministrów w terminie 7 dni od wejścia w życie ustawy konsensualnej. Takie rozwiązanie - według PSL - to uniezależnienie władzy sądowniczej od władzy wykonawczej.

Spotkanie w Sejmie w sprawie sytuacji wokół Trybunału, organizowane przez trzy kluby opozycyjne: PO, Nowoczesną i PSL jest zaplanowane na godz. 14. Na spotkaniu mają być także przedstawiciele Kukiz'15. PiS reprezentować ma - w charakterze obserwatora - poseł Maciej Małecki.

O tej samej godzinie ma się rozpocząć spotkanie premier Beaty Szydło z wiceszefem Komisji Europejskiej Fransem Timmermansem.

Wiceszef MSZ Konrad Szymański pytany o rozmowy z Komisją powiedział, że jesteśmy blisko porozumienia, a stopień wzajemnego zrozumienia zagadnień dot. TK jest na tyle duży, by doszło do spotkania premier z wiceszefem KE.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (1 komentarzy)

  • Hneryk 2016-05-24 19:46:13
    Pan Kamysz dziwnym trafem znalazł się na szczytach PSL. Przy tak małej ilości szabli lepiej byłoby gdyby ten pan nie zabierał głosu.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA