Kontrakty Terytorialne zostaną renegocjowane? MR: musimy się zastanowić

Kontrakty Terytorialne zostaną renegocjowane? MR: musimy się zastanowić
Ministerstwo Rozwoju musi obecnie przeanalizować zasadność inwestycji zawartych w Kontraktach Terytorialnych (fot.: pixabay)

• Resort robi przegląd źródeł finansowania poszczególnych inwestycji wskazanych w pierwszej wersji Kontraktów Terytorialnych.
• Na początku ma być dokonana głęboka analiza, a później ewentualna renegocjacja.

Wiceminister rozwoju Adam Hamryszczak odpowiadał w środę w Sejmie na pytanie posłów PO w sprawie niepodjęcia przez stronę rządową renegocjacji Kontraktów Terytorialnych. Poseł Ryszard Wilczyński podał przykład województwa opolskiego, które zgłasza nowe projekty do listy projektów priorytetowych w ramach swojego kontraktu, a resort nie określił terminu jego renegocjacji.

"Rzeczywiście dokonujemy w ramach Ministerstwa Rozwoju przeglądu tych działań, które zostały zaplanowane w ramach posczególnych kontraktów (...) dla poszczególnych regionów i najważniejsza sprawa tak naprawdę to znalezienie źródła finansowania poszczególnych inwestycji" - powiedział Hamryszczak.

Przypomniał, że "pierwsza odsłona" kontraktów terytorialnych to było określenie obszarów wsparcia, a druga była związana z wpisywaniem poszczególnych przedsięwzięć, które mogłyby być realizowane ze źródeł krajowych, czy też regionalnych.

"Część z tych inwestycji powiedzmy sobie szczerze była wpisywana do kontraktu w okresie bardzo trudnym, w okresie tzw. kalendarza wyborczego. W związku z powyższym Ministerstwo Rozwoju musi obecnie przeanalizować zasadność tych inwestycji, nie tylko zasadność, ale głównie poszukać i przeanalizować możliwość finansowania tychże inwestycji ze źródeł zarówno krajowych, bądź też regionalnych i to jest obecnie przedmiotem prac" - wyjaśnił wiceminister.

Jak wskazał "niezasadnym" byłoby wpisywanie dodatkowych inwestycji w przypadku, gdy "może wystąpić realny problem z finansowaniem tych inwestycji, które już obecnie zostały wstępnie uzgodnione".

"Ponadto część dokumentów strategicznych również będących we władaniu poszczególnych ministerstw, mam tu na myśli Program Budowy Dróg Krajowych, również jest poddawany pewnemu przeglądowi pod względem racjonalności tych wydatków. Na początku musimy dokonać głębokiej analizy, a później ewentualnie zastanowić się nad renegocjacją, a nie w odwrotnym porządku" - powiedział Hamryszczak.

Dopytywany przez posła Marka Sowę, które województwa będą objęte renegocjacją programów regionalnych, odparł: "Jeśli chodzi o zmiany programów regionalnych, to one oczywiście są możliwe, to nie jest tutaj sprawa zamknięta. Natomiast jakieś szczególne prace ustawodawcze w tym zakresie nie są na dzień dzisiejszy u nas prowadzone, chociaż nie wykluczamy, że one mogą być w przyszłości prowadzone".

"Na dzień dzisiejszy dokonujemy przeglądu źródeł finansowania poszczególnych inwestycji, które zostały już w tej pierwszej wersji Kontraktów Terytorialnych wskazane i (są) potencjalnie gotowe do realizacji" - zaznaczył wiceminister. Nie chciał podawać terminu ukończenia przeglądu. "Dokonamy tego przeglądu i w najbliższym czasie postaramy się przekazać informacje w jakim kierunku nasze prace postępują" - podsumował.

Rząd akceptował Kontrakty Terytorialne i aneksy do nich pod koniec 2014 r. i w 2015 r.

Każdy kontrakt składa się z dwóch części. Pierwsza dotyczy celów rozwojowych i priorytetowych inwestycji dla danego regionu. Druga część kontraktu obejmuje zapisy ws. zakresu i warunków dofinansowania Regionalnych Programów Operacyjnych. Obok unijnych, środki, które mogą być zaangażowane w realizację przedsięwzięć w kontraktach, to m.in. pieniądze budżetu danego województwa, budżety innych jednostek samorządu terytorialnego, środki jednostek sektora finansów publicznych, państwowych funduszy celowych, a także prywatne.

Pieniądze z budżetu państwa na współfinansowanie wkładu krajowego w ramach wszystkich RPO w latach 2014-2020 były szacowane na ok. 1,09 mld euro.

 

Nie przegap najważniejszych wiadomościObserwuj nas w Google NewsObserwuj nas w Google News
×

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Kontrakty Terytorialne zostaną renegocjowane? MR: musimy się zastanowić

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!