Komisja Wenecka na spotkaniu w Sądzie Najwyższym

Komisja Wenecka na spotkaniu w Sądzie Najwyższym
Po południu 8 lutego Komisja spotka się z ministrami Kancelarii Prezydenta: Krzysztofem Szczerskim i Anną Surówką-Pasek. (fot. wikipedia.org/GFDL)

• Od spotkania z władzami Sądu Najwyższego delegaci Komisji Weneckiej rozpoczęli w poniedziałek (8 lutego) dwudniowy cykl rozmów na temat sytuacji wokół polskiego Trybunału Konstytucyjnego.
• Komisja spotka się, oprócz przedstawicieli władz także z opozycją i organizacjami pozarządowymi.
•  Rozmowy mają posłużyć Komisji do wypracowania opinii ws. nowelizacji ustawy o TK.

Delegacja Komisji Weneckiej (Europejskiej Komisji na rzecz Demokracji przez Prawo) przebywa w poniedziałek i wtorek (8 i 9 lutego) z wizytą na zaproszenie ministra spraw zagranicznych Witolda Waszczykowskiego. Wizyta delegacji odbywa się w ramach prac nad opinią nt. zmian w prawodawstwie polskim odnoszących się do Trybunału Konstytucyjnego, o wydanie której 23 grudnia 2015 r. wystąpił MSZ.

Komisja Wenecka jest organem doradczym Rady Europy złożonym z niezależnych ekspertów w dziedzinie prawa konstytucyjnego i międzynarodowego, sędziów sądów najwyższych i trybunałów konstytucyjnych państw członkowskich, członków parlamentów narodowych oraz urzędników służby cywilnej. Działa od 1990 r. Zrzesza 60 państw.

Przeczytaj: Spotkanie Komisji Weneckiej z prezydentem Andrzejem Dudą

Delegaci Komisji Weneckiej mają spotkać się w Warszawie z przedstawicielami najwyższych władz i organów sądowniczych w Polsce: Ministrem Sprawiedliwości, Trybunałem Konstytucyjnym, Sądem Najwyższym oraz Krajową Radą Sądownictwa i Rzecznikiem Praw Obywatelskich, a także z władzami Sejmu i Senatu. W planach jest też spotkanie z przedstawicielami organizacji pozarządowych.

Jako pierwsze w poniedziałek o godz. 8.30 rozpoczęło się spotkanie w SN. Biuro prasowe SN zapowiedziało, że po spotkaniu jego tematy zostaną przedstawione na briefingu rzecznika SN, co powinno nastąpić około godz. 10.30.

Ze strony Komisji Weneckiej w spotkaniu uczestniczą: szef wydziału sprawiedliwości konstytucyjnej w sekretariacie Komisji Schnutz Rudolf Duerr z Austrii, a także członkowie Komisji: Christoph Grabenwarter z Austrii, Jean-Claude Scholsem z Belgii. Przewodniczący Komisji Gianni Buquicchio z Włoch dołączy do rozmów w SN, po spotkaniu z Andrzejem Dudą, które jest planowane na godz. 9.

Po stronie polskiej w spotkaniu biorą udział: I Prezes SN prof. Małgorzata Gersdorf, prezes Izby Cywilnej SN prof. Tadeusz Ereciński, prof. Karol Weitz z tej izby, a także prof. Dariusz Świecki z Izby Karnej SN oraz przedstawiciel ministerstwa sprawiedliwości.

Również w poniedziałek rano delegaci Komisji spotkają się z przedstawicielami Sądu Najwyższego i Krajowej Rady Sądownictwa; po południu złożą wizytę w parlamencie, gdzie będą rozmawiać z marszałkami Sejmu i Senatu oraz przedstawicielami obu izb.

Po południu Komisja spotka się z ministrami Kancelarii Prezydenta: Krzysztofem Szczerskim i Anną Surówką-Pasek.

Na wtorek zaplanowano spotkania w Ministerstwie Sprawiedliwości i Trybunale Konstytucyjnym oraz z Rzecznikiem Praw Obywatelskich. Delegaci spotkają się również z reprezentantami organizacji pozarządowych, które na początku grudnia ub.r. - jako pierwsze - zwróciły się do Komisji Weneckiej.

Były to: Helsińska Fundacja Praw Człowieka, Naczelna Rada Adwokacka, INPRIS - Instytut Prawa i Społeczeństwa, Centrum Edukacji Obywatelskiej, Instytut Spraw Publicznych, Fundacja Panoptykon, Fundacja im. Stefana Batorego, Forum Obywatelskiego Rozwoju oraz Sieć Obywatelska Watchdog Polska.

 

×

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Komisja Wenecka na spotkaniu w Sądzie Najwyższym

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!