XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

Kolumny Niepodległości w całej Polsce

Kolumny Niepodległości w całej Polsce
Program "Kolumny Niepodległości" ma nawiązywać do upamiętniania dziesięciolecia niepodległości w 1928 roku (fot.pixabay.com)

MON przygotowało program "Kolumny Niepodległości" z okazji setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości

• Z okazji przypadającej w 2018 roku setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, MON opracowało program "Kolumny Niepodległości".

• Zakłada on wybudowanie w miejscach szczególnych dla historii Polski okolicznościowych memoriałów w formie kolumn - poinformował resort.

• MON podkreśla, że inicjatorami budowy kolumn mogą być zarówno samorządy, jak również osoby fizyczne lub prawne.

"Chcemy w ten sposób upamiętnić wysiłek Polaków, dzięki którym dziś możemy cieszyć się wolnością. Chcemy oddać hołd tym, których nazwiska znamy, ale też bezimiennym bohaterom naszej historii. Chcemy przypomnieć o historii lokalnych społeczności, dzięki którym dziś cała Ojczyzna może cieszyć się niepodległością, wolnością. Szanujemy niepodległość i chcemy przypominać wszystkim i wszędzie, jak jest ona dla nas ważna - mówi, cytowany w komunikacie, szef MON Antonii Macierewicz.

Resort podkreśla, że program "Kolumny Niepodległości" ma nawiązywać do upamiętniania dziesięciolecia niepodległości w 1928 roku. "Wówczas, dzięki inicjatywom lokalnych społeczności i władz, powstawały w kraju pomniki niepodległości, często w formie kolumn z orłem zrywającym się do lotu i ze zrzuconymi kajdanami" - podano.

Program ma być realizowany w trzech etapach: konkursu na projekt artystyczno-architektoniczny, konkursu na przyznanie dotacji na wsparcie budowy kolumn oraz uroczystego ich odsłonięcia w 100. rocznicę odzyskania niepodległości.

Zwycięzca konkursu - jak podaje resort obrony - otrzyma nagrodę w wysokości 30 tys. złotych. Planowane jest też przyznanie dwóch nagród dla autorów wyróżnionych prac w wysokości po 8,5 tys. złotych.

MON podkreśla, że inicjatorami budowy kolumn mogą być zarówno samorządy, jak również osoby fizyczne lub prawne, np. kombatanci, grupy rekonstrukcyjne, harcerze i stowarzyszenia proobronne. Resort obrony poinformował ponadto, że będzie wspierał finansowo realizację projektu. W budżecie ministerstwa na ten cel przeznaczono 5 mln zł.

Szczegóły dotyczące poszczególnych etapów projektu będą dostępne na stronie internetowej Ministerstwa Obrony Narodowej.

W przyszłym roku przypada 100. rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości. Organizacją obchodów zajmuje się Komitet Narodowych Obchodów 100. Rocznicy Odzyskania Niepodległości powołany przez prezydenta Dudę. W skład Komitetu wchodzą także m.in. marszałkowie Sejmu i Senatu, premier, ministrowie, przedstawiciele partii politycznych i ugrupowań, reprezentanci Kościołów i związków wyznaniowych, środowisk kultury i nauki, samorządu terytorialnego, związków zawodowych. Celem Komitetu jest realizowanie w latach 2017-21 zadań dotyczących upamiętnienia i uczczenia wydarzeń oraz osób związanych z odzyskaniem i utrwaleniem niepodległości przez Polskę.

 

Nie przegap najważniejszych wiadomościObserwuj nas w Google NewsObserwuj nas w Google News
×

KOMENTARZE (2)

Do artykułu: Kolumny Niepodległości w całej Polsce

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!