Kolegium IPN zaczęło przesłuchania kandydatów na prezesa Instytutu

Kolegium IPN zaczęło przesłuchania kandydatów na prezesa Instytutu
Kolegium IPN (fot. Marek Kuchciński/twitter)

• Kolegium IPN zaczęło w południe przesłuchania czterech kandydatów na prezesa.
• Ma ono wybrać jednego - do powołania na tę funkcję przez parlament.
• Do konkursu na prezesa zgłosili się: Marek Chrzanowski, Zbigniew Romek, Jarosław Szarek i Paweł Ukielski.

Pierwszym przesłuchiwanym przez nowo powołane dziewięcioosobowe Kolegium jest Chrzanowski.

W obecności dziennikarzy kandydujący mają przedstawiać koncepcje kierowania IPN oraz odpowiadać na pytania członków Kolegium. Zgodnie z ustawą sprawdzeniu przez Kolegium podlegają "wiedza, predyspozycje oraz umiejętności kandydatów niezbędne do wykonywania zadań na stanowisku prezesa IPN".

Po przesłuchaniach Kolegium ma wyłonić w tajnym głosowaniu, bezwzględną większością głosów, jednego kandydata. Na 5-letnią kadencję ma go powołać Sejm, za zgodą Senatu, zwykłą większością głosów. Informacja o "rekomendowanym przez Kolegium IPN kandydacie na stanowisko prezesa IPN" ma zostać przekazana do publicznej wiadomości w Sejmie, w obecności marszałka izby niższej, w poniedziałek ok. godz. 16.30.

Jeśli kandydata nie uda się wybrać, zostanie rozpisany nowy konkurs.

Doktor nauk humanistycznych Marek Chrzanowski (ur. w 1974) jest mediewistą, absolwentem historii Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego im. Jana Pawła II; obecnie dyrektorem Szkoły Podstawowej nr 3 im. Jana Brzechwy w Puławach.

Dr hab. Zbigniew Romek (ur. w 1954) jest specjalistą dziejów historiografii XIX i XX w.; wykładowcą m.in. w Instytucie Historii PAN; naukowo zajmuje się m.in. systemem cenzury w PRL, także ideami społeczno-politycznymi XX-XXI w.

Czytaj też: Program Senior-WIGOR: Ministerstwo odpowiada na pytania

Dr Jarosław Szarek (ur. w 1963) jest absolwentem Wydziału Historycznego UJ; po 13 grudnia 1981 r. uczestniczył w pomocy internowanym i więzionym, kolportował i drukował podziemną prasę. Obecnie jest pracownikiem IPN w Krakowie, autorem książek historycznych, m.in. "1920. Przebudzenie Polaków. Prawdziwy Cud nad Wisłą".

Dr Paweł Ukielski (ur. w 1976) jest historykiem i politologiem, obecnie wiceprezesem IPN, odpowiadającym w nim m.in. za kontakty z zagranicą; jest jednym ze współtwórców Muzeum Powstania Warszawskiego; związany z Instytutem Studiów Politycznych PAN i Collegium Civitas; naukowo zajmuje się m.in. przemianami w Europie Środkowej po 1989 r., środkowoeuropejską współpracą regionalną, relacjami czesko-słowackimi i polityką historyczną.

Zgodnie z ustawą prezesem IPN może być osoba posiadająca wyłącznie obywatelstwo polskie, wywodząca się spoza członków Kolegium, wyróżniająca się "wysokimi walorami moralnymi oraz wiedzą przydatną w pracach Instytutu". Prezes IPN musi m.in. posiadać stopień naukowy co najmniej doktora; w toku konkursu kandydat na prezesa musiał też wykazać, że nie pracował lub nie współpracował z komunistycznymi organami bezpieczeństwa państwa, jak również to, że nie był skazany prawomocnym wyrokiem sądu za przestępstwo umyślne ścigane z urzędu. Na szefa IPN nie może być też powołana osoba będąca członkiem partii politycznej lub związku zawodowego i prowadząca "działalność publiczną nie dającą się pogodzić z godnością jego urzędu".

W czerwcu br. weszła w życie większość przepisów nowelizacji ustawy o IPN. Zgodnie z nią skrócona została kadencja dotychczasowej Rady IPN; w jej miejsce powołano Kolegium Instytutu. Kolegium przyjmuje m.in. roczne sprawozdanie prezesa IPN z działalności Instytutu, wyraża też opinie o przedstawionych przez prezesa IPN kandydatach na stanowiska kierownicze w Instytucie, ustala priorytetowe tematy badawcze i rekomenduje kierunki działań IPN.

Kadencja dotychczasowego prezesa IPN Łukasza Kamińskiego wygasła w połowie czerwca, w dniu wejścia nowelizacji ustawy o IPN, ale będzie on pełnił funkcję do czasu objęcia stanowiska przez nowego prezesa.

 

Nie przegap najważniejszych wiadomościObserwuj nas w Google NewsObserwuj nas w Google News
×

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Kolegium IPN zaczęło przesłuchania kandydatów na prezesa Instytutu

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!