Kidawa-Błońska: weto prezydenta nie trafiło jeszcze do Sejmu

Kidawa-Błońska: weto prezydenta nie trafiło jeszcze do Sejmu
Kidawa-Błońska podkreśliła, że ma nadzieję, że weto zostanie odrzucone. Fot. kidawa-blonska.pl

Weto prezydenta Andrzeja Dudy ws. ustawy o uzgodnieniu płci nie trafiło jeszcze do Sejmu - powiedziała w poniedziałek na antenie RMF FM marszałek Sejmu Małgorzata Kidawa-Błońska. Dodała, że jeśli przed ostatnimi głosowaniami znajdzie się ono na jej biurku, to posłowie "dadzą radę je rozpatrzeć".

Kidawa-Błońska zapytana o to, czy skoro Sejm nie chce - w tej kadencji - rozpatrywać już nowych ustaw, to czy będzie w stanie zająć się wetem prezydenckim, odpowiedziała, że "to jest tylko głosowanie" i "kontynuacja tego, co robiliśmy - zamykamy sprawę".

Koalicja odrzuci weto?

Pytana, czy ma pewność, że koalicja zmobilizuje się i ze wsparciem Lewicy odrzuci weto prezydenta, powiedziała, że wierzy, że Sejm pracując nad ustawą, biorąc za nią odpowiedzialność, będzie chciał tę ustawę obronić.

Jak dodała, obserwowała prace nad ustawą, "jak wyglądała debata w Sejmie", która - w jej opinii - "naprawdę przebiegała bardzo spokojnie i bardzo merytorycznie", i była zaskoczona stanowiskami posłów, których można było "podejrzewać o zupełnie inne zdanie w tej sprawie".

Kidawa-Błońska podkreśliła, że ma nadzieję, że weto zostanie odrzucone, choć "każdy poseł samodzielnie podejmuje decyzje".

Nie jestem prawnikiem, ale nie podzielam wątpliwości pana prezydenta - mówiła w radiu. Jej zdaniem, jeśli prezydent "miał wątpliwości czysto prawne, może Trybunał byłby tu na miejscu".

Bez poprawek

Prezydent Andrzej Duda zawetował w piątek ustawę o uzgodnieniu płci. Ma ona uprościć procedurę zmiany płci wpisanej m.in. w akt urodzenia, jeśli nie odpowiada ona płci odczuwanej przez daną osobę. Ustawa dotyczy procedur prawnych, w myśl jej zapisów wniosek o uzgodnienie płci będzie mogła złożyć osoba, która ma pełną zdolność do czynności prawnych i nie pozostaje w związku małżeńskim.

Jeśli prezydent odmawia podpisania ustawy, wraz z umotywowanym wnioskiem przekazuje ją Sejmowi do ponownego rozpatrzenia. Sejm odrzuca weto prezydenta większością trzech piątych głosów, w obecności co najmniej połowy ustawowej liczby posłów.

Na tym etapie nie ma możliwości wnoszenia poprawek. W przypadku odrzucenia weta przez Sejm prezydent nie ma innej możliwości, jak tylko podpisać ponownie uchwaloną ustawę i zarządzić jej ogłoszenie. Jeżeli weto nie zostanie odrzucone, proces ustawodawczy kończy się i ustawa nie nabierze mocy prawnej.

Ostatnie posiedzenie Sejmu tej kadencji odbędzie się w dniach 8-9 października.

 

Nie przegap najważniejszych wiadomościObserwuj nas w Google NewsObserwuj nas w Google News
×

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Kidawa-Błońska: weto prezydenta nie trafiło jeszcze do Sejmu

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!