REKLAMA

KE decyduje, czy przyjąć opinię o zagrożeniu praworządności w Polsce

  • Autor: pt/pap
  • 01 czerwca 2016 10:03
KE decyduje, czy przyjąć opinię o zagrożeniu praworządności w Polsce Dyskusja o Polsce ma być jednym z ostatnich punktów posiedzenia KE (fot.mat.prasowe)

• Komisja Europejska zdecyduje w środę przed południem, czy przyjąć opinię o zagrożeniach dla rządów prawa w Polsce w związku ze sporem wokół Trybunału Konstytucyjnego.
• Według unijnych źródeł prawdopodobne jest, że opinia zostanie przyjęta.

Na cotygodniowym posiedzeniu komisarzy wiceprzewodniczący KE Frans Timmermans, który od stycznia prowadzi z Polską dialog w ramach procedury ochrony praworządności, zda relację z ostatnich kontaktów z polskimi władzami na temat możliwości rozwiązania kryzysu wokół TK.

We wtorek wieczorem doszło do rozmowy telefonicznej Timmermansa z premier Beatą Szydło, ale - jak twierdzą źródła - nie przyniosła ona przełomu. Szydło miała poinformować o działaniach mających na celu znalezienie rozwiązania, w myśl propozycji kompromisu zakładającej m.in. stopniowe wprowadzanie do TK trzech sędziów prawidłowo wybranych przez poprzedni parlament, a także publikacji niektórych wyroków Trybunału.

Według rzecznika rządu Rafała Bochenka, w trakcie tej rozmowy premier poinformowała wiceprzewodniczącego o "stanie prac nad rozwiązaniami legislacyjnymi dotyczącymi Trybunału Konstytucyjnego w Polsce".

We wtorek wieczorem doszło do rozmowy telefonicznej Timmermansa z premier Beatą Szydło (fot.premier.gov.pl)

"Te prace trwają i mamy nadzieję, że już wkrótce uda się wypracować odpowiednie rozwiązania ustawowe" - powiedział Bochenek.

Jak jednak wynika z nieoficjalnych informacji w Brukseli, nie przekonało to Timmermansa do zmiany krytycznej opinii o sytuacji w Polsce. Nie jest wykluczone, że w środę w południe sam wiceprzewodniczący Komisji pojawi się na konferencji prasowej, by ogłosić decyzję.

Dyskusja o Polsce ma być jednym z ostatnich punktów posiedzenia KE.

Po przyjęciu opinii polskie władze powinny się do niej ustosunkować. Nie jest jednak jasne, czy KE sprecyzuje termin, w którym odpowiedź ma zostać udzielona. Procedura ochrony państwa prawa przewiduje, że powinno to nastąpić w ciągu dwóch tygodni.

Jeżeli wskazane problemy nie zostałyby rozwiązane, to kolejnym etapem procedury jest wydanie przez KE zaleceń z określonym terminem rozwiązania konkretnych problemów.

Ostatecznym rozwiązaniem jest wniosek do Rady UE (przedstawicieli państw członkowskich) o stwierdzenie naruszeń zasad państwa prawa, zgodnie z artykułem 7. unijnego traktatu. Artykuł ten pozwala też nałożyć sankcje na kraj łamiący zasady praworządności.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (2 komentarzy)

  • Odebrać pieniąde UE! 2016-06-01 12:10:58
    Polska nie jest krajem praworządnym, powyższe potwierdza największa w ostatnim czasie afera gruntowa w obrębach gmin, z wykorzystaniem Środków Unijnych składek członkowskich innych Państw UE do prac geodezyjnych na prywatnych gruntach w celu osiągnięcia określonych korzyści majątkowych właścicielom przekształconych gruntów stanowiących własność prywatną z "R" rolnych na "B" budowane, bez wykonania operatów i podpisów pod nimi właścicieli gruntów w obrębach gmin wschodnich województw kraju Polski. Skandal międzynarodowy, wykorzystywania Środków Unijnych przez Rząd RP do celów kradzieży pieniędzy Państw członkowskich UE.
  • Odebrać złodz 2016-06-01 10:42:51
    Polska nie jest krajem praworządnym, powyższe potwierdza największa w ostatnim czasie afera gruntowa w obrębach gmin z wykorzystaniem Środków Unijnych składek członkowskich innych Państw UE do prac geodezyjnych na prywatnych gruntach w celu osiągnięcia określonych korzyści majątkowych właścicielom przekształconych gruntów prymarnych z "R" rolnych na "B" budowane bez wykonania operatów i podpisów pod nimi właścicieli gruntów w obrębach gmin wschodnich województw kraju Polski. Skandal międzynarodowy, wykorzystywania Środków Unijnych przez Rząd RP do celów kradzieży pieniędzy Państw członkowskich UE.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA