REKLAMA

Kandydatki Zjednoczonej Lewicy odsłoniły symboliczną "Tęczę"

 • Autor: PAP
 • 29 września 2015 19:54
Kandydatki Zjednoczonej Lewicy odsłoniły symboliczną "Tęczę" Na happeningu mówiono m.in. potrzebie wprowadzenia małżeństw dla wszystkich par, niezależne od płci i równości. Fot. facebook.com

Joanna Erbel, prof. Monika Płatek, Beata Nowak i inne kandydatki Zjednoczonej Lewicy do parlamentu na wtorkowym happeningu Partii Zielonych na warszawskim pl. Zbawiciela postulowały m.in. równość małżeńską niezależną od płci.

Tęcza wróciła - oznajmiła Małgorzata Rawińska, działaczka społeczna, feministka i lesbijka będąca od kilkunastu lat w stałym związku.Manifestujemy, bo domagamy się równych praw dla osób LGBTQIA - wyjaśniła.

Wspólnie z innymi kandydatkami Zjednoczonej Lewicy do Sejmu i Senatu - prof. Moniką Płatek, Joanną Erbel, Ewą Sufin-Jacquemart, Beatą Nowak, Izabelą Zygmunt i Wandą Majewską - odsłoniła nową, symboliczną "Tęczę" na pl. Zbawiciela, gdzie jeszcze kilka tygodni temu stała dawna "Tęcza" - instalacja artystyczna Julity Wójcik, traktowana przez środowiska równościowe jako symbol.

"To nie jest przywilej"

Na happeningu mówiono m.in. potrzebie wprowadzenia małżeństw dla wszystkich par, niezależne od płci i równości.

To nie jest przywilej, fanaberia ani światopogląd - mówiła Rawińska. 

Kandydująca z warszawskiego okręgu II Izabela Zygmunt wtórowała jej, że "każdy powinien mieć prawo do założenia rodziny, niezależnie także od statusu socjo-ekonomicznego".

Organizatorki powoływały się na artykuły konstytucyjne. O art. 32 ustawy zasadniczej, w którym zapisano, że wszyscy są wobec prawa równi, mają prawo do równego traktowania przez władze publiczne i nie mogą być dyskryminowani w życiu politycznym, społecznym lub gospodarczym z jakiejkolwiek przyczyny.

Kandydatka do Senatu prof. Monika Płatek powiedziała, że "wymaga urzeczywistnienia". Art. 18 ("Małżeństwo jako związek kobiety i mężczyzny, rodzina, macierzyństwo i rodzicielstwo znajdują się pod ochroną i opieką Rzeczypospolitej Polskiej") polityczki uznały zaś za "niesłusznie ograniczający".

"By ludzie nie byli dyskryminowani na żadnej płaszczyźnie"

Ewa Sufin-Jacquemart zastrzegła, że Zieloni - którzy byli organizatorem wtorkowego happeningu - są "nie są tylko partią ekologiczną", ale że dbają też o to, "by ludzie nie byli dyskryminowani na żadnej płaszczyźnie". Jak mówiła, celem partii oraz innych działań jej członków, np. w Amnesty International, jest wyegzekwowanie "prawa do zawierania małżeństw dla wszystkich par oraz do ich reprodukcji", czy też np. dostępu do aborcji.

Partia Zieloni jest pierwszym i jedynym ugrupowaniem w Polsce, które wpisało równość praw dla osób LGBTQIA do swojego programu.

Za dokumentem programowym Europejskiej Partii Zielonych przejęła postulaty i opowiedziała się m.in. za związkami partnerskimi i małżeństwami o identycznym statusie prawnym dla par różno- i jednopłciowych, przyjęciem ustawodawstwa zakazującego dyskryminacji ze względu na orientację seksualną i tożsamość płciową we wszystkich obszarach, dostępem do in vitro dla kobiet nie będących w związkach.

Kandydatki KW Zjednoczonej Lewicy SLD+TR+PPS+UP+Zieloni postulują także przyjęcie przepisów zakazujących dyskryminacji ze względu na orientację seksualną i tożsamość płciową we wszystkich obszarach. Chcą też prawnie umożliwić zapobieganie mowie nienawiści i przestępstwom z nienawiści.

Równość małżeńska powinna - według Zielonych - zakładać m.in. możliwość pochówku ukochanej osoby, dziedziczenia bez podatku, uzyskania pełnej informacji medycznej o nieprzytomnym partnerze lub partnerce.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (2 komentarzy)

 • Scorpio 2015-09-30 18:48:28
  Opus gay

  Czarne, żarłoczne larwy i brunatne czerwie
  bezmyślnie pełzające w zgnuśniałym półcieniu
  widzące dwa kolory: żółć i białą czerwień
  przestańcie nam urządzać życie po swojemu

  wasi żałośni święci i błogosławieni
  walczyli tylko o to, byście się rozsiedli
  spece od molestowań, embrionów, orgazmów
  nic tu po was – spadajcie, a choćby na księżyc

  mistrzowie bezczelnego przekrętu wszechczasów
  bileterzy z plikami wejściówek do nieba
  wy i wasi macherzy z sercami po prawej
  chcecie świat chwycić w łapy i żywcem pogrzebać

  klęczcie otumanieni w sanktuariach śmierci
  pełnych krwawiących krzyży i wiary daremnej
  wznoście krypty, pomniki, budujcie cmentarze
  róbcie je z waszym bogiem, róbcie lecz beze mnie

  ja idę w roztańczonej, szalonej paradzie
  z tymi, co mają dumnie podniesione głowy
  będziemy wielbić kwiaty, czcić chmury i słońce
  dziś – jutro – zawsze wolni, i zawsze tęczowi.

  Jerzy Andrzej Masłowski
 • komentator 2015-09-30 07:40:24
  jeszcze burki pozakładajcie panie-Tolerancyjne, a gdzie normalność?REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA